Ηρακλής Αμπελοκήπων- ΑΟΚ 0-2 | Φόρτσαρε στο β` μέρος και πήρε μια σημαντική νίκη

Τρίποντο που του δίνει το δικαίωμα να ελπίζει για τον τίτλο του πρωταθλητή πήρε ο ΑΟΚ, στο γήπεδο των Αμπελοκήπων.

Πέρα για πέρα δίκαιη η νίκη. Το συγκρότημα του Κώστα Ανυφαντάκη, στο β` μέρος, ήταν πολύ καλό. Πέτυχε 2 γκολ και έχασε σημαντικές ευκαιρίες.

Ο ΑΟΚ ξεκίνησε με τερματοφύλακα τον Αθανασίου, δεξιά στην άμυνα και αριστερά στην άμυνα τον Βιτλή. Δυο στόπερ ο Γκαρακλίδης και ο Μπάτζιος. Στη μεσαία γραμμή ο Μκρτσιάν, ο Γαβριηλίδης. Επιθετικό χαφ ο Μπρατσιάνι. Στην επίθεση πλάγια δεξιά και αριστερά, ο Παππάς που επανήλθε και ο Μπαρέτας. Στη θέση του σέντερ φορ ο Κανούλας.

Ο Ανυφαντάκης άλλαξε τα σχέδια του στο 40` όταν τραυματίστηκε ο Κανούλας. Πέρασε στο ματς ο Α. Παπαδόπουλος και ο Μπρατσιάνι, πήγε σέντερ φορ.

Στο ημίχρονο έβγαλε τον στόπερ Γκαρακλίδη για να βάλει τον Διαμαντίδη στη μεσαία γραμμή. Γύρισε στην άμυνα ο Μκριτσιάν.  Ρίσκαρε πολύ ο Ανυφαντάκης από το 68` και μετά, όταν έβγαλε τον Σταματόπουλο και πέρασε και άλλον επιθετικό στο παιχνίδι, παίζοντας με τρείς αμυντικούς.  Ο Κρυστάλλης ήταν η χρυσή αλλαγή.

Ο ΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στο β` μέρος. Ειδικά από το 60` και μετά. Αν δεν ήταν σε καλή μέρα ο τερματοφύλακας των Αμπελοκήπων Ζιάκας, το σκορ θα ήταν μεγαλύτερο.

Ο Κρυστάλλης πέτυχε τα δυο πρώτα του γκολ, με τη φανέλα του ΑΟΚ.

Στη Θεσσαλονίκη βρέθηκαν 150 φίλαθλοι του ΑΟΚ, που στο τέλος αποθέωσαν τους νικητές.

Το φιλμ του αγώνα

15` Κοντινή προβολή του Παππά, έπειτα από σύγχυση στη μικρή περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

25` Σουτ του Μπρατσιάνι, μέσα από τη μεγάλη περιοχή, λίγο άουτ.

45` Κεφαλιά του Χιονίδη, έξοχη απόκρουση του Αθανασίου, στη δεξιά του, γωνία.

65` Σέντρα Παππά, κεφαλιά Μπρατσιάνι, εκπληκτική απόκρουση σε κόρνερ του Ζιάκα.

68` Πάσα από Α. Παπαδόπουλο, ο Παππάς γυριστή κεφαλιά, εξ επαφής μεγάλη απόκρουση του Ζιάκα σε κόρνερ.

70` Κόρνερ Διαμαντίδη, λάθος έξοδος του Ζιάκα, κεφαλιά του Παππά, στο οριζόντιο δοκάρι.

72` Ο Κρυστάλλης με καρφωτή κεφαλιά το 0-1.

82` Σουτ του Μπρατσιάνι, δύσκολα σε κόρνερ ο Ζιάκας.

90` Απευθείας φάουλ του Διαμαντίδη, με τη βοήθεια του δοκαριού σε κόρνερ ο Ζιάκας.

92` Το 0-2, ο Κρυστάλλης εκμεταλλεύτηκε λάθος αμυντικού και με πλασέ έκανε το 0-2.

94` Προλαβαίνει ο Αθανασίου τον Χιονίδη, μετά από σέντρα του Μαυρίδη. Επαναφορά σουτ του Χαψά,  η μπάλα λίγο άουτ.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠ.: Ζιάκας, Καρατζάογλου, Γιώγος (63΄ Βόσδου), Παναγιωτίδης, Κουρδάκης, Γιαξής (73΄ Παπαδημητρίου), Παπαϊωάννου (46΄ Πολίτης), Χαψάς, Χιονίδης, Μαυρίδης.

ΚΑΒΑΛΑ: Αθανασίου, Σταματόπουλος (68΄ Κρυστάλλης), Βιτλής, Γκαρακλίδης (46΄ Διαμαντίδης), Μπάτζιος, Μκρτσιάν, Παππάς, Γαβριηλίδης, Κανούλας (40΄ λ.τ. Παπαδόπουλος), Μπαρέτας, Μπρατσιάνι.

*Γ` Εθνική- Αποτελέσματα(24η αγωνιστική)

Ηρακλής Αμπελοκήπων- ΑΟΚ  0-2

Βυζάντιο- Πανσερραϊκός 1-2