Quantcast
Connect with us

Γ’ Εθνική – 1ος Όμιλος | Κράτησε το προβάδισμα ο Πανσερραϊκός, Άρης και Καβάλα στην 2η θέση

Τη νίκη με 1-0 απέναντι στον Έβρο Σουφλίου πανηγύρισε ο Πανσερραϊκός και κράτησε την πρώτη θέση – Νίκη για τον Άρη με 2-0 επί της Θύελλας Φιλώτα.

Στην πρώτη θέση του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής διατηρήθηκε ο Πανσερραϊκός ο οποίος επιβλήθηκε 1-0 του Έβρου Σουφλίου. Στη δεύτερη θέση βρίσκονται ο Άρης με την Καβάλα.

Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν 2-0 της Θύελλας Φιλώτα εκτός έδρας, ενώ η Καβάλα με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε στην έδρα του Βυζάντιου Κοκκινοχώματος. Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Απόλλωνα Αρναίας και Εθνικός Αλεξανδρούπολης.

Ο Ορφέας Ελευθερούπολης επικράτησε 2-0 της Αναγέννησης Γιαννιτσών εκτός έδρας. Η Δόξα Δράμας πήρε σημαντική νίκη με 1-0 επί του Καμπανιακού, ενώ τέλος στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Ηρακλής Αμπελοκήπων και Εθνικός Νέου Αγιονερίου.

Με αριθμητικό πλεονέκτημα στο β΄ ημίχρονο, ο Α.Ο.Κ. νίκησε το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

Το πρώτο δεκάλεπτο του 2ου ημιχρόνου ήταν το διάστημα που έκρινε την αναμέτρηση.

Πιο συγκεκριμένα στο 48 λεπτό η ομάδα της Καβάλας προηγήθηκε στο σκορ με τέρμα του Παππά, έπειτα από σέντρα του εξαιρετικού στο παιχνίδι, αριστερού ακραίου αμυντικού, Βιτλή, ενώ στο 54ο λεπτό μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Διαμαντίδης, στη θέση του Μπαρέτα και βοήθησε την ομάδα της Καβάλας να γίνει απειλητική στην επίθεση.  Το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου συμπληρώθηκε με την αποβολή  (δεύτερη κίτρινη κάρτα) ενός εκ των δύο κεντρικών αμυντικών της ομάδας του “Βυζαντίου”, απώλεια η οποία με την πάροδο του χρόνου λειτούργησε υπέρ της ομάδας της Καβάλας, που είναι ποιοτικότερη και διαθέτει έμπειρους ποδοσφαιριστές.

Στο 64ο του αγώνα ο Αμβρόσιος Παπαδόπουλος παραχώρησε τη θέση του στον Κανούλα και στο 72ο λεπτό ο Παντελίδης πέρασε στο παιχνίδι αντικαθιστώντας τον Κρυστάλλη, κάνοντας πιο ποιοτικό το αγωνιστικό σχήμα του Α.Ο.Κ.

Το Βυζάντιο παρά το αριθμητικό μειονέκτημα κατέβαλε σοβαρές προσπάθειες να ισοφαρίσει, αλλά σε μία επίθεση του Α.Ο.Κ. στο 90ο λεπτό του αγώνα, ο εξαιρετικός Γαβριηλίδης σημείωσε το 0-2 και “σφράγισε” το αποτέλεσμα του αγώνα.

Εκτός του εξαιρετικού Γαβριηλίδη, διακρίθηκαν, ακόμα, οι τέσσερις ποδοσφαιριστές της αμυντικής γραμμής, Βιτλής, Σταματόπουλος, Ιορδανίδης, Μκρτσιαν, ενώ από την ομάδα του Κοκκινοχώματος, ξεχώρισε ο Καρλόπουλος έδειξε την ποιότητα και τα ηγετικά προσόντα του.

Η ομάδα της Καβάλας αγωνίστηκε με τους: Αθανασίου, Σταματόπουλο, Βιτλή, Μκρτσιαν, Ιορδανίδη, Α. Παπαδόπουλο, Γαβριηλίδη, Παππά, Μπαρέτα, Μπρατσιάνι, Κρυστάλλη.

Να σημειώσουμε, ακόμα, ότι η κερκίδα του γηπέδου του Κοκκινοχώματος γέμισε ασφυκτικά από φιλάθλους και των δύο ομάδων, με αυτούς της ομάδας της Καβάλας να είναι περισσότεροι και πιο εκδηλωτικοί.

Δελτίο Τύπου έστειλε στα ΜΜΕ η ομάδα του Α.Ο.Καβάλας ευχαριστώντας τον κόσμο της αλλά και τον Βύζαντα Κοκκινοχώματος για την άριστη φιλοξενία, αναφέροντας επί λέξη...

“Η Διοικούσα Επιτροπή του ποδοσφαιρικού τμήματος του Α.Ο.Καβάλα ευχαριστεί θερμά τον φίλαθλο κόσμο μας για την στήριξη του στον δύσκολο σημερινό εκτός έδρας αγώνα αλλά και την διοίκηση του Βυζαντίου Κοκκινοχώματος για την άψογη φιλοξενία της. Ευχόμαστε καλή επιτυχία στο Βυζάντιο και μακάρι να πετύχει τον στόχο του.

Από αύριο η ομάδα μας ξεκινά την προετοιμασία της για το παιχνίδι της χρονιάς με αντίπαλο τον Πανσερραϊκό και καλούμε όλο τον φίλαθλο κόσμο του ΑΟΚ να ανταποκριθεί στο κάλεσμα μας και να δώσει βροντερό παρών στο Δ.Σ. Ανθή Καραγιάννη, σε έναν αγώνα ορόσημο που θα είναι και ο τελευταίος στην έδρα μας! Ας δώσουμε λοιπόν όλοι το έναυσμα ώστε το γήπεδο μας την Κυριακή να ζήσει πραγματικά μεγάλες στιγμές και το καραβάκι στα 50 χρόνια της ζωής του να σαλπάρει σιγά σιγά για εκεί που αξίζει να βρίσκεται!”

Απάντηση

Ο Γαβριήλ Αραμπατζής από την Ελευθερούπολη έπιασε το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου

Οαθλητής από την Ελευθερούπολη, Γαβριήλ Αραμπατζής έπιασε στους αγώνες στο Σχηματάρι το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου της κατηγορίας Τ20 που θα γίνει στο Κόμπε της Ιαπωνίας, αλλά και για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

Μπράβο Γαβριήλ!

Continue Reading

Συζήτησε για τις παρεμβάσεις στο “Ανθή Καραγιάννη” ο Νίκος Παναγιωτόπουλος με τον Υφυπουργό Αθλητισμού

Προγραμματισμένη συνάντηση με τον Υφυπουργό Αθλητισμού Γιάννη Βρούτση είχε ο βουλευτής Καβάλας της Ν.Δ Νίκος Παναγιωτόπουλος μαζί με τον εντεταλμένο περιφερειακό σύμβουλο ΑΜ-Θ για θέματα αθλητισμού , Στέλιο Ιγνατιάδη.

Συζητήθηκαν εκκρεμή ζητήματα αθλητικών υποδομών της περιοχής μας, ειδικότερα οι παρεμβάσεις που επείγουν στο στάδιο «Ανθή Καραγιάννη» και η χρηματοδότηση του κλειστού γυμναστηρίου Νέας Περαμου Δήμου Παγγαίου .

Κατάρ:<<Ντου>>από σειχη σε αγώνα ποδοσφαίρου

Ο Αλ Θάνι είναι πρόεδρος της Αλ Γουάκρα κι η παράβαση που έδωσε ο διαιτητής στο 65ο λεπτό δεν του άρεσε καθόλου!

Ο Αμπτουλραχμάν Αλ Τζασίμ έδειξε πέναλτι για χέρι κι αφού πρώτα εξέτασε τη φάση στο VAR.Η απόφαση του προκάλεσε έντονες αντιδράσεις με το μέλος της βασιλικής οικογένειας να κάνει <<ντου>>στον αγωνιστικό χώρο .

Ο πρόεδρος της Αλ Γουακρά ήταν σε έξαλλη κατάσταση , με τους ανθρώπους της προσωπικής φρουράς του, αλλά και ποδοσφαιριστές να προσπαθούν να τον συγκρατήσουν.

Ο Ακράμ Αφίφ έστειλε την μπάλα άουτ στην εκτέλεση , με την Αλ Γουάκρα να αντέχει ως το τέλος , μολονότι έμεινε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του τερματοφύλακα της, Σαούντ Αλ Κατέρ στο  76’. Μετά το 0-0 στο ντέρμπι κορυφής ,η πρωτοπόρος Αλ Σαντ διατήρησε το +4 από τους Αλ Γουακρά .