ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Στη Γ’ Εθνική η Δόξα Προσκυνητών και ο Ορφέας Ξάνθης

Σε ένα συγκλονιστικό φινάλε στην 5η αγωνιστική των πλέι οφ ανόδου στη Γ´ Εθνική, η Δόξα Προσκυνητών Ροδόπης πήρε τη νίκη με 2-1 μέσα στην Ξάνθη από τον Ορφέα και εξασφάλισαν μαζί την άνοδο για τη Γ´ Εθνική.

Για να συμβεί αυτό, χρειάστηκε η ισοπαλία στην Καβάλα μεταξύ του Ηρακλή Καβάλας και της Α.Ε. Διδυμοτείχου με 2-2, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 95´!

Το τέλος του αγώνα στην Ξάνθη βρήκε τους παίκτες και τους οπαδούς των δυο ομάδων να πανηγυρίζουν την άνοδο.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε ο Ορφέας Ξάνθης καθώς μόλις στο 5´ ο Χιντ μετά από σύγχυση στην περιοχή έσπρωξε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα. Η απάντηση για τη Δόξα Προσκυνητών ήρθε στο 14´ όταν μετά από φάουλ του Τσέκου ο Βάσκος απο κοντά έκανε το 1-1, σε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο με καλό ρυθμό.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, χωρίς να έχουμε πολλές φάσεις. Στο 71΄ όμως ο Κλης έβγαλε τη μπαλιά για το Βάσκο που πέτυχε το 5ο του γκολ στη διοργάνωση, διαμορφώνοντας το 1-2, που έμεινε ως το τέλος.

Στο άλλο παιχνίδι η Α.Ε. Διδυμοτείχου προηγήθηκε με πέναλτι, ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο ο Ηρακλής Καβάλας, για να γίνει το 1-2 πάλι με πέναλτι για το Διδυμότειχο. Τελικά στο 95´ ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 2-2, αποτέλεσμα που άφησε εκτός διεκδίκησης ανόδου και τις δύο ομάδες.