ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Πετάει η Ένωση! 9η συνεχόμενη νίκη, με 71 – 90 τον Φιλαθλητικό

Το «τρένο» της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του προς την Α1 Εθνική Κατηγορία του μπάσκετ, καθώς για 9ο συνεχόμενο παιχνίδι υπό τις οδηγίες του Γιάννη Τζήμα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα! Αυτή την φορά θύμα ήταν ο Φιλαθλητικός, τον οποίο η Καβάλα κέρδισε σχετικά εύκολα με 71-90, παραμένοντας στο γκρουπ των ομάδων που διεκδικούν την άνοδο στην Α1 Εθνική Κατηγορία. Κλειδί για την νέα αυτή νίκη της Καβάλας ήταν η εμφάνιση στο 1ο δεκάλεπτο, στο οποίο ξεκίνησε με ένα σερί 0-7, έχοντας μπροστάρηδες τους Καραποστόλου και Κατσαρέ. Το πρώτο δεκάλεπτο μπορεί να έληξε με σκορ 18-24, ωστόσο στην δεύτερη περίοδο η Καβάλα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό (παρά την κακή διαιτησία), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενη με 37-51. Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Φιλαθλητικού προσπάθησε να πιέσει και μείωσε την διαφορά στους 8 πόντους (58-66, στο τέλος της περιόδου), ωστόσο στην τέταρτη περίοδο «μίλησαν» οι Τότσιος (με 7 συνεχόμενους πόντους) και Αγγελακόπουλος. Η διαφορά αποκαταστάθηκε στους 13 πόντους (60-73 στο 32′), ενώ λίγα λεπτά αργότερα έφτασε ακόμα και στους 20 πόντους (62-82 στο 35′). Τα τελευταία λεπτά είχαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Καβάλα να κλείνει τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Α2 κερδίζοντας με 71-90. Τα δεκάλεπτα: 18-24, 37-51, 58-66, 71-90 Φιλαθλητικός: Πρέκας 2, Τσαρούχας, Παπαδιονυσίου 6, Λάκκας 10, Παπαδημητρίου, Σκανδάλος 5(1), Τζόλος 15, Χάλαρης 11(1), Καμπερίδης 8(1), Μουρίκης, Χίλαρης 4, Ντιαλό 10. Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας (Γιάννης Τζήμας): Κρστέφσκι 12, Μαρμαρινός 2, Τότσιος 16(1), Καλαμπάκας 16(1), Καραποστόλου 21(4), Αγγελακόπουλος 7(1), Καραθανάσης 7(1), Βελλισαρίου 4, Παπαρέγκας, Κατσαρές, Καλαϊτζίδης, Γκέλιος

Πηγή: KavalaPress.gr