ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Παγκράτι – Καβάλα 71-76 (αποτελέσματα – βαθμολογία – επόμενη αγωνιστική Α2)

Τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Α2 πανηγύρισε η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της ομάδας του Παγκρατίου με σκορ 71-76. Ήταν μια αναμέτρηση με συγκλονιστική εξέλιξη και εναλλαγές στο σκορ, με την Ένωση να έχει τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού στα πρώτα εικοσιπέντε λεπτά  και το Παγκράτι να ανατρέπει την εις βαρός του κατάσταση και να παίρνει μικρό προβάδισμα στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου. Στα τελευταία λέπτα όμως με ψυχραιμία και σωστές επιλογές οι παίχτες της Καβάλας έφτασαν σε μια πολύ μεγάλη νίκη, η οποία έχει διπλή σημασία, αν αναλογιστούμε ότι επιτεύχθηκε εκτός έδρας και απέναντι σε μια ομάδα με τους ίδιους στόχους.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν εξαιρετικό για την ομάδα της Ένωσης, η οποία έχοντας πολύ καλή επιθετική λειτουργία διατηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 18-24.  Η εικόνα δεν άλλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τη διαφορά να πλησιάζει σε διψήφια νούμερα (23-32  14′) και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 40-45 υπέρ των παιχτών του Ηλία Μωσαϊδη, οι οποίοι ανταπεξήλθαν στην προσπάθεια αντεπίθεσης των γηπεδούχων.

Με την έναρξη της επανάληψης το Παγκράτι μείωσε στο καλάθι, με την Ένωση να βρίσκει εκ νέου τις λύσεις και να προηγείται μεταξύ τεσσάρων και έξι πόντων μέχρι και τα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου(46-52   26′). Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφεραν όχι μόνο να μειώσουν αλλά να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με το ισχνό 56-55. Η τέταρτη και καθοριστική περίοδος ξεκίνησε με την αθηναϊκή ομάδα να εκμεταλλεύεται το μομέντουμ του αγώνα και να προηγείται με πέντε πόντους διαφορά (60-55 32′).

Η Ένωση όμως με τεράστια ψυχικά αποθέματα ανέτρεψε την κατάσταση με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να μπουν στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης ισόπαλες (66-66). Το φινάλε είχε χαράκτηρα θρίλερ, με το προβάδισμα να περνάει και πάλι σε καβαλιώτικα χέρια (68-71  38′ & 70-74  39′) πριν φτάσουμε στο τελικό 71-76 και σε μια υπερπολύτιμη νίκη για την ομάδα της Καβάλας. Κορυφαίος και πρώτος σκόρερ για την Ένωση ήταν για ακόμη μια φορά ο Πολωνός Μάζουρτσακ, με τους Γκέλιο, Μανούσο και και Μούκα να έχουν σημαντική προσφορά και να ολοκληρώνουν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΚΑΒΑΛΑ 71-76
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Συμεωνίδης-Λιότσος
Δεκάλεπτα: 18-24, 40-45, 56-55, 71-76
Παγκράτι (Κατωπόδης): Σκούφης, Μπουρδάνος 10 (2), Παύλος 22 (3), Καράβολας 12, Ψαρόπουλος, Λυμπερόπουλος 5 (1), Λεκάκης 5 (1), Ράντετιτς 12, Εζόμο 1, Ραλλάτος 4
Καβάλα (Μωσαΐδης): Αναστασάκης, Μανούσος 12, Μάτζουρτσακ 18, Κελαϊδής 9 (1), Κυριακού, Κουμλελής 5, Γκέλιος 14 (2), Μούκας 11 (2), Σκλήβας 7 (1)

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής, ξεχωρίζει η νίκη του Πανιωνίου στο ντέρμπι πρωτοπόρων απέναντι στον Ηρακλή, που έφερε την ομάδα της Νέας Σμύρνης μόνη πρώτη στη βαθμολογία.