Νικητής ο Ολυμπιακός στην Ισπανία, 69-61 την Μάλαγα

Με ηγέτη τον Βασίλη Σπανούλη ο Ολυμπιακός επικράτησε 69-61 της Μάλαγα σε παιχνίδι για την 1η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πέτυχε συνολικά 12 πόντους, ενώ παράλληλα πέρασε τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στην τέταρτη θέση των κορυφαίων πασέρ της Ευρωλίγκας, καθώς ξεπέρασε τον αριθμό 755, μοιράζοντας 10 στην αναμέτρηση.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και βρέθηκε να χάνει 10-4. Στη συνέχεια βρήκε τα κλειδιά και βελτιώνοντας σε μεγάλο βαθμό την άμυνά του έφτασε στο 8’ να ισοφαρίσει το ματς (12-12), ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 14-12, υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Το σερί του Ολυμπιακού έφτασε το 8-0 στη δεύτερη περίοδο (17-12), ενώ με άλει ουπ καρφώματα του Χάντερ από ασίστ του Σλούκα και τρίποντο του Λαφαγιέτ, ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 7 (24-17) στο 13’. Η ομάδα του Πλάθα πέτυχε σερί 6-0 και πλησίασε στο καλάθι (29-27), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται 32-29.

Η Μάλαγα που σχεδόν σε όλο το παιχνίδι σκόραρε με βολές συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο. Με καλάθι του Πρίντεζη οι Πειραιώτες άνοιξαν τη διαφορά στους 7 πόντους (43-36) λίγο μετά το 25’, αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 5-0 πλησίασαν στο καλάθι (43-41) 2’ και 47’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου.

Στο επίλογο τα τρίποντα από Σλούκα και Λοτζέσκι εκτόξευσαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους εννιά (47-56), ενώ το παιχνίδι έλαβε τέλος διά χειρός… Σπανούλη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού σκόραρε από τα οκτώ μέτρα και διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (59-50). Το πέμπτο φάουλ του Χάντερ δεν στοίχισε στον Ολυμπιακό, καθώς ο Γκριν είχε 0/2 από τη γραμμή και ο Σπανούλης από πολύ μακρινή απόσταση «καθάρισε» το ματς με τρίποντο (61-69).

Δεκάλεπτα:
12-14, 29-32, 45-48, 61-69.

Μάλαγα (Πλάθα):
Βασιλειάδης 3, Τούλσον 5, Τόμας 11, Σουάρεθ 3, Γκρέιντζερ 15, Βάσκεθ 11 (10 ριμπ.), Κουζμίνσκας 12, Στέφανσον, Γκριν, Γκολούμποβιτς 1.