Quantcast
Connect with us

ΛΑΥΡΙΟ – ΚΑΒΑΛΑ 73-72 | Ήττα στο φινάλε με τρίποντο του Σακελλαρίου – Δόξα Δράμας- Βυζάντιο 1-2

ΛΑΥΡΙΟ – ΚΑΒΑΛΑ 73-72: Ήττα στο φινάλε με τρίποντο του Σακελλαρίου – Δόξα Δράμας- Βυζάντιο 1-2: Επιβεβαίωσε την αγωνιστική του φόρμα – *Ορφέας Ελευθερούπολης- Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0-1: Οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν την παραμονή

Η Ενωση έκλεισε με ήττα το πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας, σ `ένα ματς που είχε την εξέλιξη του ντέρμπι.

Ο Γιάννης Τζήμας δε είχε στη διάθεση του, τους τραυματίες Κριστέφσκι και Βελισαρίου. Το Καβαλιώτικο συγκρότημα προηγήθηκε στο ημίχρονο με 40-35 ενώ το παιχνίδι, πήγε πόντο με πόντο, μέχρι το τέλος.

Ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης με 20 πόντους(4/6 τρίποντα) και 7 ασίστ, ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Ο Τάσος Χαρισμίδης πέτυχε 15 πόντους ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ.

Από το Λαύριο ο Σακελλαρίου σήκωσε το μεγαλύτερο βάρος στην επίθεση με 23 πόντους ενώ πήρε και 8 ριμπάουντ. Στα τελευταία  25« ήταν αυτός που με τρίποντο χάρισε τη νίκη, στους γηπεδούχους. Πριν ο Καραποστόλου στο 70-72, είχε αστοχήσει  σε δυο βολές. Ο Γκέλιος στα τελευταία 16,5 δευτερόλεπτα που ήταν για την Ενωση, αστόχησε στο σουτ  που επιχείρησε.

Το φιλμ του αγώνα
Διαιτητές: Παφίλης-Κατραχούρας-Λιότσος
Δεκάλεπτα: 19-12, 35-40, 53-51, 73-72
Λαύριο (Σερέλης): Μπρόζος 12 (1), Δανάς 8 (2), Χασάπης, Τσίρος 3 (1), Μουρίκης 2, Σακελλαρίου 23 (3), Γιαννακόπουλος 8 (5ασ.), Κεσκινίδης, Περράκης 7 (1), Παγώνης 2, Ψωμαδέρης 8 (2), Μπένος.
Καβάλα(Τζήμας): Τότσιος, Καλαμπάκας 2, Κατσαρές 1, Καραποστόλου 13 (3), Αγγελακόπουλος 5 (1), Παπαρέγκας 6 (2), Γκέλιος, Χαρισμίδης 15, Καράμπουλας 10, Καλαϊτζίδης 20 (4τρ., 7 ασ.).

*Κυπελλούχος ΕΚΑΣΑΜΑΘ ο Αστέρας

Ο Αστέρας Καβάλας κατέκτησε το κύπελλο της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, κερδίζοντας στο «Δημήτριος Κραχτίδης» της Δράμας, με 73-68 την ομάδα του Πανσερραϊκού.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Αϊβαζίδη, είχε πρωταγωνιστές τους Αθανασιάδη, Χαριζάνη και Παπαζώτο.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-12, 32-30, 53-44, 73-68.

Η σύνθεση του Αστέρα: Παπαζώτος 13, Ανίσογλου, Σπανός, Μαρκόπουλος 4, Ζωτίδης, Ιωαννίδης, Αθανασιάδης 19, Σαμαράς, Χαριζάνης 18, Πανδής, Ζαρωτιάδης 8, Μυτικόπουλος 11.

Δόξα Δράμας- Βυζάντιο 1-2:  Επιβεβαίωσε την αγωνιστική του φόρμα

Μεγάλη νίκη πέτυχε το Βυζάντιο μέσα στη Δράμα δείχνοντας  την πολύ αγωνιστική κατάσταση που βρίσκεται. Ειδικά στο πρώτο μέρος το συγκρότημα του Δημήτρη Μαγκαφίνη, είχε τον έλεγχο.

Το ματς ήταν ανοιχτό, επιθετικό και από τις δυο ομάδες, που τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ντουτσαρίδη και του Αποστόλου.

9’ Χλιαρό σουτ του Μουδούρογλου παρότι δεν ανησύχησε  τον τερματοφύλακα Παπαδόπουλο κατέληξε ελάχιστα άουτ.

13` Ο Στόικος ανατρέπει μέσα στην περιοχή τον Λάζαρο Μουρατίδη και ο διαιτητής Κουναλάκης δείχνει το σημείο του πέναλτι όπου ο Μαρκόπουλος που το εκτέλεσε σούταρε στην αντίθετη πλευρά από αυτή που έπεσε ο Καράδαης και έτσι άνοιξε το σκορ σε 0-1

19′ Κόρνερ για το Βυζάντιο από δεξιά και ο Κουμπρόγλου βρίσκει τον Μουρατίδη μέσα στην περιοχή που πιάνει κεφαλιά η οποία φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καράδαη.

22΄Ο Μουρατίδης μέσα από την περιοχή και από καλή θέση σουτάρει άουτ

24΄Ο Μουδούρογλου ανταποδίδει την χαμένη ευκαιρία σχεδόν υπό τις ίδιες προϋποθέσεις

25′ Κίτρινη κάρτα στον Αποστόλου

31′ Κίτρινη στον Ντουτσαρίδη

34′ Σουτ του Τσίλογλου από δεξιά λίγο άουτ

36′ Καλό σουτ του Τσίλογλου από το ύψος της περιοχής αναγκάζει τον Καράδαη να διώξει με τις γροθιές.

8′ Κεφαλιά πάσα του Μουδούρογλου στον Αθανασιάδη και καλό σουτ του τελευταίου άουτ, το 1-1.

49′ Φάση διαρκείας στην μικρή περιοχή του Παπαδόπουλου και αρχικά ο Αθανασιάδης στοχεύει το δεξί αντίπαλο δοκάρι, η μπάλα φτάνει στον Στόικο που σουτάρει για να αποκρούσει ο Παπαδόπουλος και η μπάλα να φτάσει ξανά στον Στόικο που στην τρίτη προσπάθεια …είναι η φαρμακερή γιατί στέλνει την μπάλα στα δίχτυα πετυχαίνοντας την ισοφάριση.

53′ Καλό σουτ του Ντουτσαρίδη από το ύψος της περιοχής και αριστερά αναγκάζει τον Παπαδόπουλο να αποκρούσει με υπερένταση

65′ Κόκκινη για τον Ντουτσαρίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα ενώ στην ίδια φάση κίτρινη πήραν οι Καρλόπουλος και Μουρατίδης

75′ Ο διαιτητής Κουναλάκης έγινε αρνητικός  πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. απέβαλε τον Παντζιαρά γιατί μπήκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο κάποια εκατοστά προκειμένου να δώσει την μπάλα που είχε περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου, ώστε να ξεκινήσει γρήγορα το παιχνίδι.

76′ Κόκκινη και στον Αποστόλου που σταματάει με σκληρό φάουλ τον Αθανασιάδη ο οποίος πάει να φύγει στην αντεπίθεση.

88′ Αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και ο Τσίλογλου μέσα στην περιοχή του Καράδαη σπάει την μπάλα στον Μαρκόπουλο που με σουτ διαμορφώνει το 1-2

Οι συνθέσεις:

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Ανδρέας Παντζιαράς) Καράδαης Λάσπατζης Παπαζούδης Χαριτωνίδης Πετρόπουλος Ντουτσαρίδης Περσίδης Χαριτίδης Στόικος Μουδούρογλου Αθανασιάδης

Αλλαγές

46` Κυριακίδης στη θέση του Χαριτίδη

46` Γεωργιάδης στη θέση του Περσίδη.

80` Γελαδάρης στη θέση του Πετρόπουλου

ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ: (Μαγκαφίνης Δημήτρης) Παπαδόπουλος Δαγκούλης Αγτζίδης Μουσικάκης Αποστόλου Κεφαλάς Καρλόπουλος Μουρατίδης Μαρκόπουλος Τσίλογλου Κουμπρόγλου

Αλλαγές

62` Ταχματζίδης στη θέση του Αγτζίδη.

77` Φωτόπουλος στη θέση του Μουρατίδη

89` Καζαντζίδης στη θέση του Τσίλογλου

*Ορφέας Ελευθερούπολης- Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0-1: Οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν την παραμονή

Γράφει ο Χρήστος Δερμετζόγλου

Ο Καραπατσιάς που πέρασε από τον Ορφέα και τον Ηρακλή, αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή για την ομάδα του, πετυχαίνοντας το γκολ που κράτησε τον Εθνικό στην κατηγορία.

Παράλληλα ήταν προκλητικός προς τους φιλάθλους των γηπεδούχων, με τη χειρονομία που έκανε στη φάση του γκολ.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο.  Ο Ορφέας δημιούργησε καλές ευκαιρίες που όμως δεν τις εκμεταλλεύτηκε ενώ φωνάζει και μια φάση που ζήτησε πέναλτι.

4` Οι αμυντικοί απομακρύνουν  προ του Θεοδωρίδη

8` Σουτ του Τορομανίδη, λίγο άουτ.

9` Κόρνερ Σαββελίδη, κεφαλιά του Θεοδωρίδη μπλοκάρει ο Μπαμπλής

32` Από γύρισμα του Τσίτση, δε μπορεί από πλεονεκτική θέση να σκοράρει ο Θεοδωρίδης

34` Σουτ του Αγγελακάκη, σώζει ο Χαραλαμπίδης.

38` Σουτ του Σιμιτσάκη, πάνω από τη γραμμή απομακρύνει ο Χριστοδουλίδης.

45` Κεφαλιά του Αγγελακάκη, απειλείτε η εστία του Χαραλαμπίδη.

51` Σουτ του Κερμενίδη, λίγο άουτ.

54` Σουτ του Τορομανίδη λίγο άουτ

75` Από κόρνερ του Σιμιτσάκη η μπάλα στα δίχτυα, αλλά πριν έχει βγει άουτ.

78` Ανατροπή Σαββελίδη από τον Μπαμπλή, οι γηπεδούχοι ζητάνε πέναλτι, που δίνεται επιθετικό φάουλ..

85` Με πλασέ του Καραπατσιά το 0-1. Απειλούνται επεισόδια μετά  από άσεμνη χειρονομία του πρώην παίκτη του Ορφέα.

92` Αστοχεί από καλή θέση ο Καραπατσιάς.

93` Από σέντρα του Κερμενίδη, κεφαλιά του Θεοδωρίδη άουτ.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.

Ορφέας: Χαραλαμπίδης, Κεχαγιάς, Τριανταφυλλίδης, Αϊβάζης, Βραμέντσαλης, Τσίτσης, Σαββελίδης, Χριστοδουλίδης, Θεοδωρίδης, Κερμενίδης, Ζουμπούλης.

Αλλαγές

60` Κυγάης στη θέση του Ζουμπούλη

86` Βακιρτζής στη θέση του Χριστοδουλίδη

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Μπαμπλής  , Αμπραχαμιάν, Κατρανίτσας, Δούπας,  Μπαρμπαγιάννης,  Κοσκολός, Τορομανίδης, Γκαϊδατζής,  Σιμιτσάκης, Θεοδωράκης, Αγγελακάκης.

Αλλαγές

70` Ελλινίδης στη θέση του Κοσκολού

80` Λειβαδιώτης στη θέση στου Αγγελακάκη.

83` Καραπατσιάς στη θέση του Σιμιτσάκη.

Click to comment

Απάντηση

Πανελλήνιο πρωτάθλημα ολυμπιακής σκοποβολής | Βραβεία και διακρίσεις για τους αθλητές

Το Σαββατοκύριακο 11 & 12 Μαΐου 2024 στο σκοπευτήριο του Δρακοντίου Λαγκαδά, έγινε αγώνας ΑΒΓ κατηγορίας, του Πανελλήνιου πρωταθλήματος ολυμπιακής σκοποβολής σκητ, στον οποίον συμμετείχανε συνολικά πέντε (5) αθλητές μας, οι οποίοι διακρίθηκαν στις κατηγορίες τους, με νίκες, μετάλλια, βαθμούς και με συλλογική επιτυχία, την πρωτιά, σε αριθμητική συμμετοχή αθλητών του ίδιου συλλόγου στον αγώνα.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα είναι τα εξής παρακάτω :

Α κατηγορία :

3ος νικητής Βαβάκας Δημήτρης χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 111/125 & 7 βαθμούς.

5ος Κουταλιάγκας Σοφοκλής με επίδοση 109/125 & 5 βαθμούς.

Β κατηγορία :

2ος νικητής Δαμιανός Παναγιώτης ασημένιο μετάλλιο με επίδοση 99/125 & 9 βαθμούς.

6ος Απόστολος Κεφαλάς με επίδοση 88/125 & 4 βαθμούς.

7ος Δαμιανός Δημήτρης με επίδοση 83/125 & 3 βαθμούς.

Η αγωνιστική προσπάθεια όλων των αθλητών του συλλόγου μας, ανελλιπώς και άκαμπτη συνεχίζεται.

Continue Reading

Παρά-Ταεκβοντό | Δεύτερο μετάλλιο για τη χώρα μας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου

Ακόμη ένα μετάλλιο, αυτή τη φορά χρώματος αργυρού, κατέκτησε στην αυλαία του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Παρά Ταεκβοντό  («European Para taekwondo Championships»), που πραγματοποιήθηκε στο Βελιγράδι, η  ελληνική αποστολή.

Δύο βάθρα για τις δύο Ελληνίδες αθλήτριες της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ, καθώς μετά το χρυσό μετάλλιο, που κατέκτησε η Χριστίνα Γκέντζου, χθες (Σάββατο 11/5), στην κατηγορία Κ44 στα – 65κ., σήμερα (Κυριακή, 12/5) τελευταία ημέρα της διοργάνωσης, η Ελένη Παπασταματοπούλου στην ίδια κατηγορία Κ44 στα + 65κ, ανέβηκε και αυτή στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Η Παπασταματοπούλου μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, στο European Qualification Tournament και την πρόκρισή της,  στους Παραολυμπιακούς Αγώνες, του Παρισιού, κατέκτησε ακόμη ένα μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση, αν και αγωνίστηκε με διάστρεμμα στον αστράγαλο. Επικράτησε αρχικά της Γιελένα Ράσιτς, από τη διοργανώτρια Σερβία με 13-11 και στον ημιτελικό επικράτησε εύκολα με 11-5 της Ισπανίδας Ντάλα Μορένο, η οποία «μοιράστηκε» το χάλκινο μετάλλιο με τη Μαροκινή Ράτζα Ακερμας.

Στον τελικό όντας με το πρόβλημα τραυματισμού, με αντίπαλο την «αργυρή» παρά-ολυμπιονίκη (στα +58κ. στο Τόκιο) Έιμι Τρουσντέιλ, από τη Μ. Βρετανία, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έχασε το χρυσό στις λεπτομέρειες και τελικά πήρε τη 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο.

Μαζί με τις δύο «χρυσές» πρωταθλήτριες στην πρωτεύουσα της Σερβίας ήταν ο προπονητής Βασίλης Ζήκος και η trainer Ευαγγελία Βαγγέλογλου.

Conference League: Σύσκεψη για το σχεδιασμό των μέτρων ασφαλείας για τον τελικό στο Opap Arena τη Δευτέρα

Τη Δευτέρα έχει προγραμματισθεί να γίνει η πρώτη επιτελική σύσκεψη για τον σχεδιασμό των μέτρων ασφαλείας στο OPAP Arena, ενόψει του τελικού του Conference League ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Φιορεντίνα.
Η σύσκεψη θα γίνει υπό τον υπουργό Προστασίας του Πολίτη Μιχάλη Χρυσοχοϊδη και θα πάρουν μέρος ανώτατοι αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ. που θα έχουν την επιτελική ευθύνη για την εφαρμογή των αποφάσεων που θα ληφθούν. Παρόντες θα είναι και οι υπεύθυνοι της UEFA. Μάλιστα, η διοργανώτρια αρχή έχει ήδη ανεβάσει ειδική σελίδα στην οποία αναρτώνται όλες οι πληροφορίες που αφορούν τον τελικό και ενημερώνεται συνεχώς

Βασικό κεφάλαιο στο site του τελικού αποτελεί το γήπεδο στο οποίο θα διεξαχθεί, το OPAP Arena, περιλαμβάνονται πληροφορίες για όσους θέλουν να ταξιδεύσουν στην Αθήνα για να παρακολουθήσουν το παιχνίδι, για τα μέσα μεταφοράς, τις εκδηλώσεις για τους φιλάθλους και όλα τα σημεία ενδιαφέροντος στην Αθήνα, όπως και χρηστικές πληροφορίες για άτομα με αναπηρία.  Όλος ο σχεδιασμός έχει επίκεντρο το γήπεδο της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια, ενώ καμία σκέψη δεν υπάρχει για αλλαγή της έδρας του μεγάλου τελικού.