ΚΑΒΑΛΑ – ΟΦΗ 70 – 60

Την ήττα με 70-60 γνώρισε η ομάδα μπάσκετ του ΟΦΗ το Σάββατο (14/2) το απόγευμα εκτός έδρας από την πρωτοπόρο Καβάλα στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής της Α2.

Η κρητική ομάδα κόντρα στην καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος προέβαλε ισχυρή αντίσταση στα δύο πρώτα δεκάλεπτα. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με την Καβάλα να προηγείται με 15-13, και παρά το ότι στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 24-14, το συγκρότημα του Φώτη Τακιανού απάντησε με ένα σερί 6-16 και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενο με 29-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να έχει την ίδια υψηλή απόδοση με αποτέλεσμα η Καβάλα να πάρει τα ηνία του αγώνα και να προηγηθεί ακόμη και με 11 πόντους (50-39), με την διαφορά να κλείνει στο +9 (50-41) με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο με την Καβάλα να διατηρεί με ευκολία μια διαφορά ασφαλείας και να παίρνει δίκαια στο τέλος τη νίκη με 70-60    με τον ΟΦΗ πάντως να πραγματοποιεί αρκετά καλή εμφάνιση απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα της Α2.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 29-30, 50-41, 70-60

Καβάλα-ΟΦΗ 70-60

Εθνικός-Ερμής Λαγκαδά 83-63

Αρκαδικός-Αετός 76-73

Ηρακλής-Λαύριο 77-80

Παγκράτι-Δόξα Λευκάδας 80-87

Ψυχικό-Λιβαδειά 77-84

Ηλυσιακός-Φίλιππος Β. 0-20 (α.α.)