Quantcast
Connect with us

Εκτός Final 4 Κυπέλλου Εθνικός Αλεξανδρούπολης και Ορεστιάδα

Ο ΠΑΟΚ με ηγέτη και πάλι τον Ερνάντο Γκόμεζ επικράτησε με 3-0 του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη και εξασφάλισε για 2η συνεχόμενη χρονιά την παρουσία του στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε μετά το 12-12 σε 17-13 και 24-17 και πήρε το σετ με 25-20…

Ο Εθνικός αντιστάθηκε σθεναρά στο 2ο σετ όπου προηγήθηκε 13-9. Ο Γκόμεζ μείωσε σε 13-10 και ο Παντακίδης σε 13-11. Ο δικέφαλος μείωσε σε 13-12 αλλά οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 4-0 για το 17-12. Η είσοδος του Εφραιμίδη αντί του Χιμένες άλλαξε τις ισορροπίες με τον νεαρό ακραίο να μειώνει σε 18-16 και να ισοφαρίζει σε 18-18. Ο Κιόσης έκανε το 19-18 αλλά η απάντηση του Ρανγκέλ για το 19-19 ήταν άμεση. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι το 23-24. Ο ΠΑΟΚ έφθασε για πρώτη φορά σε σετ μπολ στο 24-25 με τον Γκόμεζ να βάζει την σφραγίδα του σετ διαμορφώνοντας το 24-26 με μπλοκ πάνω στον Κιόση.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ είχε από την αρχή προβάδισμα 5-1, 8-3, ενώ από τα μέσα του 3ου σετ και μετά ξέφυγε με μεγάλη διαφορά για να κλείσει το σκορ με 25-14.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 24-26, 14-25).

Ο πασαδόρος του Εθνικού Σταύρος Κασαμπαλής δήλωσε: «Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος έβρισκες λύσεις σε όλα τα σημεία. Είχαμε απέναντι μας έναν Γκόμεζ που ήταν φοβερός σε σερβίς και κόντρα επίθεση και δεν μπορέσαμε να τον σταματήσουμε. Θέλαμε το κάτι παραπάνω μπροστά στον κόσμο μας αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης είπε: «Κάναμε αυτό που έπρεπε γα να πάμε στο φάιναλ φορ. Είναι μια δύσκολη έδρα και παρόλο που κάποιες φορές το 3-0 δεν είναι εύκολο εμείς το καταφέραμε να το κάνουμε, Είχαμε σκαμπανεβάσματα λόγω κούρασης, αλλά οι παίκτες μου έδειξαν μέταλλο και τα καταφέραμε».

Ο Ολυμπιακός λύγισε την Ορεστιάδα στο τάι μπρέικ!

Ο Ολυμπιακός παρότι βρέθηκε να χάνει στην Ορεστιάδα με 2-1 σετ στο νοκ άουτ προημιτελικό του Κυπέλλου επικράτησε με 3-2 σετ και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακό προηγήθηκε 6-2, 12-9 και 17-13. Η Ορεστιάδα ισοφάρισε 17-17 και με σερί 5-0 ξέφυγε 23-19 και πήρε το σετ.

Στο 2ο σετ η Ορεστιάδα προηγήθηκε 10-6, 15-11 και 19-16 αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 7-0 πέρασε μπροστά 23-19 και πήρε το σετ 25-21 κάνοντας το 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ οι ακρίτες ξέφυγαν 9-4 και διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ φτάνοντας ακόμα και +6 (17-11).

Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 14-9 αλλά και 24-19, η Ορεστιάδα μείωσε σε 24-23 και τελείωσαν το σετ οι «ερυθρόλευκοι» με 25-23 κάνοντας το σκορ 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ μέτρησε η εμπειρία και το σερβίς του Ολυμπιακού που ξέφυγε 6-1 και κράτησε τη διαφορά έως το 15-10 κατακτώντας την πρόκριση.

Τα σετ: 2-3 (25-21, 21-25, 25-20, 23-25, 10-15).

Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 10 άσσους, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 58 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Ο προπονητής της Ορεστιάδας Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Σίγουρα κομβικό σημείο ήταν η απώλεια του 2ου σετ, αλλά νομίζω ότι κυρίως πληρώσαμε την κακή υποδοχή μας και την έλλειψη συγκέντρωσης στο 4ο και 5ο σετ. Στα σετ που πήραμε λειτούργησε εξαιρετικά το σερβίς μας, στα σετ που χάσαμε δεν είχαμε καλή υποδοχή. Στο 2ο σετ κολλήσαμε στην περιστροφή 1 και χάσαμε την ευκαιρία να κάνουμε το 2-0. Είμαι ικανοποιημένος από τα παιδιά, αλλά όλοι έχουμε την αίσθηση ότι μπορούσαμε να κάνουμε το κάτι παραπάνω».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: «Νομίζω ότι φάνηκε η έλλειψη ενέργειας αφού η ομάδα ήταν καταβεβλημένη από το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, αλλά καταφέραμε και γυρίσαμε το παιχνίδι σε μια πολύ δύσκολη έδρα κι απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα όπως ήταν σήμερα η Ορεστιάδα. Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για την ανατροπή ενώ είχαμε μεγάλη βοήθεια κι από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο και χαιρόμαστε που θα βρεθούμε και πάλι στη γιορτή του φάιναλ φορ του Κυπέλλου».

Στο φάιναλ-4 του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκαν επίσης, ο Φοίνικας Σύρου που νίκησε την Λαμία με 3-2 σετ (20-25, 24-26, 25-17, 25-23, 15-11) και ο Α.Ο. Κηφισιάς που νίκησε στην Πάτρα την Παναχαϊκή με 3-0 σετ (25-18, 25-21, 25-22).

Click to comment

Απάντηση

Με στόχο το 7ο χρυσό ο Πετρούνιας στον τελικό του Ευρωπαϊκού

Ο Λευτέρης Πετρούνιας απόψε το βράδυ έχει την ευκαιρία να γράψει ιστορία στο Ρίμινι, κατακτώντας το 7ο χρυσό του μετάλλιο στους κρίκους σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης, σήμερα (20:35, ΕΡΤ 3) κυνηγά να κάνει ότι κανένας στα 69 χρόνια ιστορία του θεσμού.

Continue Reading

Α.Σ Τάεκβοντο Καβάλας: Δεύτερη Θέση για την Λαζάρου Σοφία στο 15th Hereya Open Sofia

Δεύτερη Θέση για την Λαζάρου Σοφία στο 15th Hereya Open Sofia
Η εξαιρετική αθλήτρια Λαζάρου Σοφία κατέκτησε τη δεύτερη θέση στους  Διεθνείς αγώνες Τάεκβοντο 15th Hereya Open, που διεξήχθη στις 21 και 22 Απριλίου 2024 στην πόλη της Σόφιας.
 Η Σοφία, αντιπροσωπεύοντας την επίλεκτη ομάδα της Ένωσης Τάεκβοντο Βορείου Ελλάδος, κατάφερε να ξεχωρίσει μεταξύ 1100 αθλητών από 12 χώρες των Βαλκανίων.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η Σοφία δεν μπόρεσε να αγωνιστεί στον τελικό λόγω ενός τραυματισμού που την ταλαιπώρησε καθ’ όλη τη διάρκεια τών αγώνων ωστόσο η αξιοθαύμαστη πορεία της μέχρι τον τελικό μετά από δύο αγώνες αποτελεί  ξεκάθαρη απόδειξη του αθλητικού της πνεύματος και αφοσίωσης στο άθλημα.
Ο προπονητής Χάρης Παλτόγλου, εξέφρασε την απόλυτη ικανοποίηση του για την επίδοση της Σοφίας και της ομάδας τονίζοντας την αγωνιστικότητα και το μαχητικό πνεύμα που επέδειξαν παρά τις δυσκολίες.

Προπονητής κλιμάκιου Ταεκβοντό Β. Ελλάδος ο Χάρης Παλτόγλου στο Διεθνές Πρωτάθλημα στην Σόφια

Το διεθνές τουρνουά 15th Hereya Open Sofia, που θα διεξαχθεί στις 21 και 22 Απριλίου 2024 στο Asics Arena της Σόφιας, θα φιλοξενήσει 1100 αθλητές από 12 χώρες. Οι επίλεκτοι αθλητές έχουν επιδείξει  αφοσίωση και εξαιρετικές επιδόσεις στους αγώνες και έχουν καταταγεί στην πρώτη θέση από τα τρία προκριματικά πρωταθλήματα.

Η συμμετοχή των 100 επίλεκτων αθλητών από την Ένωση Τάεκβοντο Βορείου Ελλάδος, υπό τον προπονητή Χάρη Παλτογλου, ενισχύει την Ελληνική αποστολή στο διεθνές τουρνουά 15th Hereya Open Sofia. Μία τιμητική θέση που τιμάει την πόλη μας, την Καβάλα, παρέχοντας σημαντική αναγνώριση στον τομέα του Τάεκβοντο.