Quantcast
Connect with us

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Γ’ Εθνική | Καβάλα – Εορδαϊκός 5-1 (Αποτελέσματα-Βαθμολογίες)

Στα πρώτα 45 λεπτά ο ΑΟΚ κατάφερε να επιβληθεί πλήρως έχοντας πρωταγωνιστές τον Παππά σε ρόλο δημιουργού και τον Παβίσεβιτς εκτελεστή.

Το καλό όμως πρόσωπο του πρώτου ημιχρόνου έμεινε στα αποδυτήρια τα 30 πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά στο φινάλε του αγώνα ο ΑΟΚ κατάφερε να σημειώσει 2 ακόμη γκολ, με τους Ζλατκόφσκι και Παβίσεβιτς.

Ο Παβίσεβιτς πέτυχε χατ τρικ όπως και την 1η αγωνιστική με τη Δόξα Προσκυνητών, όπου και πάλι ο ΑΟΚ είχε πετύχει 5 γκολ.

Ο Εορδαϊκός έπαιξε ανοιχτά από την αρχή του αγώνα αλλά είχε σημαντικά αμυντικά κενά στα πρώτα 45 λεπτά, ενώ στην επανάληψη έδειξε το καλό του πρόσωπο και κυρίως στο ξεκίνημα του ημιχρόνου.

Οι φάσεις του αγώνα

Στο 5` μετά από σέντρα του Παππά, ο Παβίσεβιτς με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 7` ο Παππάς φάνηκε να ανατρέπεται από τον Περπερίδη αλλά ο διαιτητής Τρακαλιάνης, θεώρησε ότι έκανε θέατρο και του έδειξε κίτρινη κάρτα.

Στο 25` και πάλι από τα δεξιά σέντρα του Παππά, κεφαλιά του Παβίσεβιτς και το 2-0.

Στο 35΄με σουτ του Μπλιού από κοντά έγινε το 3-0 μετά από σέντρα του Κυριακίδη.

Στο 52` το 3-1 με εντυπωσιακό σουτ του Ταμπά, στο παραθυράκι της εστίας του Αθανασίου.

Στο 65` όμως αποβλήθηκε ο Δινοβίτσης και ο Εορδαϊκός συνέχισε με 10 παίκτες.

Στο 85` μετά από ανατροπή του Πτηνόπουλου από τον Λιάπτση υποδείχτηκε πέναλτι και ο Ζλατκόφσκι εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών διαμορφώνοντας το 4-1.

Στο 88` ο Παβίσεβιτς με κοντινό σουτ διαμόρφωσε το 5-1, από σέντρα του Μπαντάνη.

Καβάλα : Αθανασίου, Μπαντάνης, Κυριακίδης, Γιαλούσης, Τουμανίδης, Λαδάκης, Παππάς (53` Δέντσας), Μπάτζιος, Παβίσεβιτς, Μπλιός (70` Ζλατκόφσκι), Μπρατσιάνι (76` Πτηνόπουλος).

Εορδαϊκός: Περπερίδης, Δινοβίτσης, Νικολαϊδης, Σαββίδης, Μπίκος (81` Λιάπτσης), Μπαλίτσας (88` Μυροφορίδης), Βλαδίκας, Τσιχράτζε (46` Καλογιαννίδης), Ιβιτς, Τάμπα, Έντσο.

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Πανηγυρισμοί από παίκτες και φιλάθλους του ΑΟΚ για το νταμπλ και την άνοδο στην SL2

Με γκολ που πέτυχε ο Νίκος Σαμπανίδης στα μέσα του δευτέρου μέρους, ο ΑΟΚ έφτασε στην κατάκτηση του κυπέλλου της ΕΠΣ Καβάλας.

Ακολούθησαν τρελοί πανηγυρισμοί από τους φίλους της ομάδας οι οποίοι πανηγύρισαν τόσο το νταμπλ όσο και την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία μετά από αρκετό χρονικό διάστημα.

Continue Reading

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Με στόχο το 7ο χρυσό ο Πετρούνιας στον τελικό του Ευρωπαϊκού

Ο Λευτέρης Πετρούνιας απόψε το βράδυ έχει την ευκαιρία να γράψει ιστορία στο Ρίμινι, κατακτώντας το 7ο χρυσό του μετάλλιο στους κρίκους σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης, σήμερα (20:35, ΕΡΤ 3) κυνηγά να κάνει ότι κανένας στα 69 χρόνια ιστορία του θεσμού.

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Α.Σ Τάεκβοντο Καβάλας: Δεύτερη Θέση για την Λαζάρου Σοφία στο 15th Hereya Open Sofia

Δεύτερη Θέση για την Λαζάρου Σοφία στο 15th Hereya Open Sofia
Η εξαιρετική αθλήτρια Λαζάρου Σοφία κατέκτησε τη δεύτερη θέση στους  Διεθνείς αγώνες Τάεκβοντο 15th Hereya Open, που διεξήχθη στις 21 και 22 Απριλίου 2024 στην πόλη της Σόφιας.
 Η Σοφία, αντιπροσωπεύοντας την επίλεκτη ομάδα της Ένωσης Τάεκβοντο Βορείου Ελλάδος, κατάφερε να ξεχωρίσει μεταξύ 1100 αθλητών από 12 χώρες των Βαλκανίων.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η Σοφία δεν μπόρεσε να αγωνιστεί στον τελικό λόγω ενός τραυματισμού που την ταλαιπώρησε καθ’ όλη τη διάρκεια τών αγώνων ωστόσο η αξιοθαύμαστη πορεία της μέχρι τον τελικό μετά από δύο αγώνες αποτελεί  ξεκάθαρη απόδειξη του αθλητικού της πνεύματος και αφοσίωσης στο άθλημα.
Ο προπονητής Χάρης Παλτόγλου, εξέφρασε την απόλυτη ικανοποίηση του για την επίδοση της Σοφίας και της ομάδας τονίζοντας την αγωνιστικότητα και το μαχητικό πνεύμα που επέδειξαν παρά τις δυσκολίες.