Ήττα για Καβάλα από Χολαργό(αποτελέσματα – βαθμολογία – επόμενη αγωνιστική Α2)

Έντος έδρας ήττα γνώρισε η KAVALA B.C. από τον Χολαργό με σκορ 65-69,στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α2. Η κακή άμυνα του πρώτου ημιχρόνου και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ σε συνδυασμό με την έλλειψη καθαρού μυαλού στα τελευταία λεπτά κόστισαν στην ομάδα της Καβάλας. Ντεμπούτο για τον Νιγηριανό Ετινόσα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την KAVALA B.C. με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 17-26,έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας και εκμεταλλευόμενοι την κακή άμυνα των παιχτών του Ηλία Μωσαϊδη. Η δεύτερη περίοδος κύλησε στο ίδιο τέμπο, με τον Χολαργό να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και με κορυφαίο παίχτη τον Ιγκόρ Μιλόσεβιτς να πηγαίνει στα αποδυτήρια με διαφορά δώδεκα πόντων (29-41). Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι, με τους παίχτες της Καβάλας να βελτιώνουν την αμυντική τους λειτουργία και με πρωτεργάτες, τον Ετινόσα αρχικά και τον Μανούσο στη συνέχεια να μειώνουν τη διαφορά, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 51-54 υπέρ του Χολαργού. Τα πρώτα λεπτά της τέταρτης και τελευταίας περιόδου ήταν το καλύτερο χρονικό διάστημα για την KAVALA B.C. Αφού πρώτα ισοφάρισε σε 58-58, στη συνέχεια προηγήθηκε με τέσσερεις πόντους διαφορά (62-58), πέντε λεπτά περίπου πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Από εκείνο το σημείο και μετά τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων και γενικότερα η έλλειψη καθαρού μυαλού από τους παίχτες της Καβάλας, έφεραν και πάλι την αθηναϊκή ομάδα μπροστά στο σκορ. Η αρχή έγινε με τρίποντο του Αγγελόπουλου τρία λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού(62-63), με τους παίχτες του Μέμου Ιωάννου να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να φτάνουν στη νίκη με σκορ 65-69. Καλύτερος παίχτης για την KAVALA B.C. ήταν ο Σάββας Μανούσος, με τον Ετινόσα να έχει θετική παρουσία στο ντεμπούτο του δείχνοντας το πόσο σημαντική ήταν η προσθήκη του. Από την άλλη πλευρά ο Ιγκόρ Μιλόσεβιτς ήταν ο πολυτιμότερος παίχτης για την ομάδα του Χολαργού. Μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο τεχνικός της KAVALA B.C. Ηλίας Μωσαϊδης ανέλαβε την ευθύνη για την αμυντική τακτική του πρώτου ημιχρόνου ενώ στάθηκε στη παρουσία του Ετινόσα αλλά και στον τραυματισμό του Μάζουρτζακ ο οποίος δεν βοήθησε τον Πολωνό παίχτη της Καβάλας να αποδώσει τα αναμενόμενα.  Ο Μέμος Ιωάννου από τη μεριά του θεώρησε σημείο κλείδι για τη νίκη του Χολαργού την εμπειρία των παιχτών του, χαρακτηρίζοντας την KAVALA B.C. ως μια πολύ υγιή ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 29-41, 51-54, 65-69

Καβάλα (Ηλίας Μωσαΐδης): Ετινόσα 9(1), Κελαϊδής 5(1), Μάζουρτσακ 4, Μανούσος 20(1), Κυριακού, Κουμλέλης, Γκέλιος 13, Μούκας 5(1), Αναστασάκης, Σκλήβας 9

Χολαργός (Μέμος Ιωάννου): Αγγελόπουλος 6(1), Μιλόσεβιτς 22, Μποχωρίδης 7(1),Τζακόπουλος, Καλλινικίδης 3(1), Μοτσενίγος 13(2), Κουτρούλιας 12, Γκιζόγιαννης, Τσιάκος 6, Γκίλκριστ