Quantcast
Connect with us

Ήττα για Καβάλα από Χολαργό(αποτελέσματα – βαθμολογία – επόμενη αγωνιστική Α2)

Έντος έδρας ήττα γνώρισε η KAVALA B.C. από τον Χολαργό με σκορ 65-69,στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α2. Η κακή άμυνα του πρώτου ημιχρόνου και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ σε συνδυασμό με την έλλειψη καθαρού μυαλού στα τελευταία λεπτά κόστισαν στην ομάδα της Καβάλας. Ντεμπούτο για τον Νιγηριανό Ετινόσα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την KAVALA B.C. με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 17-26,έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας και εκμεταλλευόμενοι την κακή άμυνα των παιχτών του Ηλία Μωσαϊδη. Η δεύτερη περίοδος κύλησε στο ίδιο τέμπο, με τον Χολαργό να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και με κορυφαίο παίχτη τον Ιγκόρ Μιλόσεβιτς να πηγαίνει στα αποδυτήρια με διαφορά δώδεκα πόντων (29-41). Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι, με τους παίχτες της Καβάλας να βελτιώνουν την αμυντική τους λειτουργία και με πρωτεργάτες, τον Ετινόσα αρχικά και τον Μανούσο στη συνέχεια να μειώνουν τη διαφορά, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 51-54 υπέρ του Χολαργού. Τα πρώτα λεπτά της τέταρτης και τελευταίας περιόδου ήταν το καλύτερο χρονικό διάστημα για την KAVALA B.C. Αφού πρώτα ισοφάρισε σε 58-58, στη συνέχεια προηγήθηκε με τέσσερεις πόντους διαφορά (62-58), πέντε λεπτά περίπου πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Από εκείνο το σημείο και μετά τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων και γενικότερα η έλλειψη καθαρού μυαλού από τους παίχτες της Καβάλας, έφεραν και πάλι την αθηναϊκή ομάδα μπροστά στο σκορ. Η αρχή έγινε με τρίποντο του Αγγελόπουλου τρία λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού(62-63), με τους παίχτες του Μέμου Ιωάννου να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να φτάνουν στη νίκη με σκορ 65-69. Καλύτερος παίχτης για την KAVALA B.C. ήταν ο Σάββας Μανούσος, με τον Ετινόσα να έχει θετική παρουσία στο ντεμπούτο του δείχνοντας το πόσο σημαντική ήταν η προσθήκη του. Από την άλλη πλευρά ο Ιγκόρ Μιλόσεβιτς ήταν ο πολυτιμότερος παίχτης για την ομάδα του Χολαργού. Μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο τεχνικός της KAVALA B.C. Ηλίας Μωσαϊδης ανέλαβε την ευθύνη για την αμυντική τακτική του πρώτου ημιχρόνου ενώ στάθηκε στη παρουσία του Ετινόσα αλλά και στον τραυματισμό του Μάζουρτζακ ο οποίος δεν βοήθησε τον Πολωνό παίχτη της Καβάλας να αποδώσει τα αναμενόμενα.  Ο Μέμος Ιωάννου από τη μεριά του θεώρησε σημείο κλείδι για τη νίκη του Χολαργού την εμπειρία των παιχτών του, χαρακτηρίζοντας την KAVALA B.C. ως μια πολύ υγιή ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 29-41, 51-54, 65-69

Καβάλα (Ηλίας Μωσαΐδης): Ετινόσα 9(1), Κελαϊδής 5(1), Μάζουρτσακ 4, Μανούσος 20(1), Κυριακού, Κουμλέλης, Γκέλιος 13, Μούκας 5(1), Αναστασάκης, Σκλήβας 9

Χολαργός (Μέμος Ιωάννου): Αγγελόπουλος 6(1), Μιλόσεβιτς 22, Μποχωρίδης 7(1),Τζακόπουλος, Καλλινικίδης 3(1), Μοτσενίγος 13(2), Κουτρούλιας 12, Γκιζόγιαννης, Τσιάκος 6, Γκίλκριστ

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Αίολος Αστακού – Δούκας 77-79
Μαχητές Δόξας Πεύκων – Εθνικός 88-87 (κ.α. 78-78)

Απάντηση

Πανηγυρισμοί από παίκτες και φιλάθλους του ΑΟΚ για το νταμπλ και την άνοδο στην SL2

Με γκολ που πέτυχε ο Νίκος Σαμπανίδης στα μέσα του δευτέρου μέρους, ο ΑΟΚ έφτασε στην κατάκτηση του κυπέλλου της ΕΠΣ Καβάλας.

Ακολούθησαν τρελοί πανηγυρισμοί από τους φίλους της ομάδας οι οποίοι πανηγύρισαν τόσο το νταμπλ όσο και την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία μετά από αρκετό χρονικό διάστημα.

Continue Reading

Με στόχο το 7ο χρυσό ο Πετρούνιας στον τελικό του Ευρωπαϊκού

Ο Λευτέρης Πετρούνιας απόψε το βράδυ έχει την ευκαιρία να γράψει ιστορία στο Ρίμινι, κατακτώντας το 7ο χρυσό του μετάλλιο στους κρίκους σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης, σήμερα (20:35, ΕΡΤ 3) κυνηγά να κάνει ότι κανένας στα 69 χρόνια ιστορία του θεσμού.

Πηγή: newsbeast.gr

Α.Σ Τάεκβοντο Καβάλας: Δεύτερη Θέση για την Λαζάρου Σοφία στο 15th Hereya Open Sofia

Δεύτερη Θέση για την Λαζάρου Σοφία στο 15th Hereya Open Sofia
Η εξαιρετική αθλήτρια Λαζάρου Σοφία κατέκτησε τη δεύτερη θέση στους  Διεθνείς αγώνες Τάεκβοντο 15th Hereya Open, που διεξήχθη στις 21 και 22 Απριλίου 2024 στην πόλη της Σόφιας.
 Η Σοφία, αντιπροσωπεύοντας την επίλεκτη ομάδα της Ένωσης Τάεκβοντο Βορείου Ελλάδος, κατάφερε να ξεχωρίσει μεταξύ 1100 αθλητών από 12 χώρες των Βαλκανίων.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η Σοφία δεν μπόρεσε να αγωνιστεί στον τελικό λόγω ενός τραυματισμού που την ταλαιπώρησε καθ’ όλη τη διάρκεια τών αγώνων ωστόσο η αξιοθαύμαστη πορεία της μέχρι τον τελικό μετά από δύο αγώνες αποτελεί  ξεκάθαρη απόδειξη του αθλητικού της πνεύματος και αφοσίωσης στο άθλημα.
Ο προπονητής Χάρης Παλτόγλου, εξέφρασε την απόλυτη ικανοποίηση του για την επίδοση της Σοφίας και της ομάδας τονίζοντας την αγωνιστικότητα και το μαχητικό πνεύμα που επέδειξαν παρά τις δυσκολίες.