Quantcast
Connect with us

«Ερυθρόλευκο» κύπελο με νταμπλ

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας, αφού κέρδισε με σκορ 3-1 την αξιόμαχη Ξάνθη στον τελικό που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ. Οι Χάρα (45’), Ντομίνγκες (63’) και Φορτούνης (81’) σκόραραν για τους νταμπλούχους, ενώ για την Ξάνθη μείωσε ο Καπετάνος (87’). Με δέκα έμεινε ο Ολυμπιακός, αφού στο 90’ αποβλήθηκε ο Μποτία. Πολυτιμότερος παίκτης του τελικού αναδείχθηκε ο Τσόρι Ντομίνγκες.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε φτάνοντας πανηγυρικά στο 27ο Κύπελλο Ελλάδας της Ιστορίας τουΤο παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βγάζουν… προβλήματα από την μεγάλη απραξία, ενώ η Ξάνθη κατάφερε να φανεί πιο απειλητική, γεγονός που καταγράφηκε στα εννέα κόρνερ που κέρδισε στο πρώτο μέρος.

Παρά το ότι ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Κυριακίδη πέτυχε γκολ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στοιχείο που τον απελευθέρωσε και του έδωσε τη δυνατότητα να φτάσει στο δεύτερο μέρος σε περισσότερα γκολ.

Στο 26’ ο Κλέιτον σούταρε από μακριά και ανάγκασε τον Ρομπέρτο να δείξει την κλάση του και να παραχωρήσει κόρνερ, ενώ η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε σχεδόν δέκα λεπτά μετά, όταν ο Τσόρι με σουτ έξω από την περιοχή, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια των ακριτών.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου μέτρησε δύο ευκαιρίες μέσα σε ένα λεπτό. Στο 43′ ο Βασιλακάκης με μονοκόμματο σουτ δεν βρήκε εστία, ενώ μετά από εκτέλεση κόρνερ η κεφαλιά του Σολτάνι βρήκε στη εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στα αποδυτήρια ισόπαλες, ο Ολυμπιακός σκόραρε!

Ο Μπερτος έκανε ολέθριο λάθος, καθώς θέλησε να γυρίσει την μπάλα στον Κυριακίδη, όμως ο Χάρα κατάλαβε την πρόθεσή του και αφού έγινε αποδέκτης τη μπάλας, με όμορφο πλασέ πέτυχε το 1-0.

Το δεύτερο μέρος στο ξεκίνημά του θύμισε το πρώτο μέρος, όμως μετά το 60’ ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και κατόρθωσε να σκοράρει ακόμα δύο φορές, φτάνοντας πανηγυρικά στο 27ο Κύπελλο Ελλάδας της Ιστορίας του.

Το γκολ του αγώνα ανήκε στον Τσόρι Ντομίνγκες.
Ο βιρτουόζος άσος του Ολυμπιακού πήρε την μπάλα από το κέντρο και αφού ξεπέρασε τους Μπέρτο και Παπαστεριανό με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Κυριακίδη και σημείωσε το 2-0.

Το 3-0 καταγράφηκε στο 81’, όταν ο Φορτούνης, που είχε πάρει τη θέση του Φουστέρ, με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανέβασε το δείκτη του σκορ.

Η Ξάνθη απάντησε στο 87′ με τον Παντελή Καπετάνο να πετυχαίνει το γκολ της τιμής, ύστερα από το γύρισμα του Σολτάνι. Έτσι ο τελικός ολοκληρώθηκε με την Ξάνθη να παίρνει το μετάλλιο του φιναλίστ και τον Ολυμπιακό να κατακτά το Κύπελλο.

Ολυμπιακός – Ξάνθη 3-1 (OTE Sport 3)

Γκολ: 45′ Χάρα, 63′ Ντομίνγκες, 81′ Φορτούνης – 87′ Καπετάνος

Το «φιλμ» του αγώνα
Ξεκίνησε το παιχνίδι

5′ Διακοπή στο παιχνίδι για πανό που ανέβασαν οι οπαδοί του Ολυμπιακού.

7′ Πρώτο κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Απομάκρυνε η άμυνα της Ξάνθης.
10′ Χωρίς φάση το παιχνίδι. Στον Ολυμπιακό η κατοχή της μπάλας.
15′ Πρώτο κόρνερ και για την Ξάνθη. Δεν απείλησαν οι ακρίτες, αλλά κέρδισαν και δεύτερο.
16′ Τρίτο συνεχόμενο κόρνερ για την ομάδα της Ξάνθης.
17′ Έχει κλείσει τον Ολυμπιακό η Ξάνθη που κέρδισε το πέμπτο συνεχόμενο κόρνερ της.
20′ Σε κόρνερ έδιωξε ο Κυριακίδης την σέντρα σουτ του Χάρα.
23′ Σούταρε ο Φουστέρ και η μπάλα κατέληξε κόρνερ, αφού άλλαξε πορεία.
26′ Ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Κλέιτον σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή και ο Ρομπέρτο απέκρουσε σε κόρνερ.

27′ Στο 54-46% η κατοχή για τον Ολυμπιακό.
32′ Πρώτη κάρτα στον αγώνα. Την είδε ο Κλέιτον για μαρκάρισμα στον Μποτία.
36′ Ο Τσόρι μετά το πάτημα του Μαζουακού έστειλε άουτ την μπάλα με σουτ έξω από την περιοχή της Ξάνθης.
38′ Αδύναμο το σουτ του Βασιλακάκη. Στα χέρια του Ρομπέρτο η μπάλα.
41′ Νέο κόρνερ για την Ξάνθη. Η μπάλα έφτασε στον Κλέιτον που σούταρε και κέρδισε ακόμα ένα κόρνερ.
42′ Ο Σολτάνι σέντραρε, αλλά ο Βασιλακάκης δεν έπιασε γεμάτα το σουτ και ο Μιλιβόγεβιτς παραχώρησε νέο κόρνερ. 9-4 υπέρ της Ξάνθης τα κόρνερ.
43′ Τεράστια ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Σολτάνι πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Ολυμπιακού.
45′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. 1-0 με τον Φράνκο Χάρα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μπέρτου και πλάσαρε τον Κυριακίδη.

Δεύτερο ημίχρονο

51′ Σκόραρε ο Χάρα, όμως το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ο φορ του Ολυμπιακού ήταν σε θέση οφσάιντ.
57′ Σούταρε ο Μιλιβόγιεβιτς στην αγκαλιά του Κυριακίδη η μπάλα.
61′ Στο ίδιο μοτίβο με το πρώτο μέρος το παιχνίδι.
63′ ΓΚΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ. Με γκολ του Τσόρι Ντομίνγκες μετά απο ατομική ενέργεια.

66′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης στη θέση του Φουστέρ. Για την Ξάνθη μπήκε ο Καπετάνος και βγήκε ο Παπαστεριανός
69′ Ένταση και αντεγκλήσεις στο παιχνίδι. Η Ξάνθη δεν πέταξε τη μπάλα άουτ, ενώ ο Σιόβας βρέθηκε στο έδαφος και οι παίκτες των δύο ομάδων συνεπλάκησαν.

70′ Κίτρινες κάρτες σε Ρομπέρτο και Καπετάνο.
72′ Κίτρινη κάρτα στον Χάρα.
77′ Ο Μαζουακού πήρε την μπάλα από τα αριστερά και δοκίμασε μία σέντρα-σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ.
78′ Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Μπέρτου ο Μπαξεβανίδης.
79′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του Τσόρι Ντομίνγκες πέρασε ο Κώστας Μήτρογλου.
79′ Ολοκλήρωσε τις αλλαγές της η Ξάνθη. Ο Βάλτερ στη θέση του Ομπόντο.
81′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Φορτούνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0.

84′ Ολοκλήρωσε τις αλλαγές του ο Ολυμπιακός. Στη θέση του Σιόβα ο Κασάμι.
87′ ΓΚΟΛ για την Ξάνθη! Ο Καπετάνος μείωσε σε 3-1.

90′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μποτία. Με δέκα ο Ολυμπιακός.
90′ Κίτρινη και στον Σαλίνο.

Τέλος! Κυπελλούχος Ελλάδας ο Ολυμπιακός.

Κίτρινες κάρτες: Ρομπέρτο, Χάρα, Μποτία, Σαλίνο – Κλέιτον, Καπετάνος
Κόκκινες κάρτες: 90′ Μποτία
Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Σιόβας (84′ Κασάμι), Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Εντινγκά, Τσόρι Ντομίνγκες (79′ Μήτρογλου), Ντοσεβί, Φουστέρ (66′ Φορτούνης), Χάρα.

Ξάνθη: Κυριακίδης, Μπέρτος (78′ Μπαξεβανίδης), Γουάλας, Γούτας, Καρυπίδης, Ομπόντο (79′ Βάλτερ), Παπαστεριανός (66′ Καπετάνος), Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Κλέιτον.

Click to comment

Απάντηση

Πανηγυρισμοί από παίκτες και φιλάθλους του ΑΟΚ για το νταμπλ και την άνοδο στην SL2

Με γκολ που πέτυχε ο Νίκος Σαμπανίδης στα μέσα του δευτέρου μέρους, ο ΑΟΚ έφτασε στην κατάκτηση του κυπέλλου της ΕΠΣ Καβάλας.

Ακολούθησαν τρελοί πανηγυρισμοί από τους φίλους της ομάδας οι οποίοι πανηγύρισαν τόσο το νταμπλ όσο και την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία μετά από αρκετό χρονικό διάστημα.

Continue Reading

Με στόχο το 7ο χρυσό ο Πετρούνιας στον τελικό του Ευρωπαϊκού

Ο Λευτέρης Πετρούνιας απόψε το βράδυ έχει την ευκαιρία να γράψει ιστορία στο Ρίμινι, κατακτώντας το 7ο χρυσό του μετάλλιο στους κρίκους σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης, σήμερα (20:35, ΕΡΤ 3) κυνηγά να κάνει ότι κανένας στα 69 χρόνια ιστορία του θεσμού.

Πηγή: newsbeast.gr

Α.Σ Τάεκβοντο Καβάλας: Δεύτερη Θέση για την Λαζάρου Σοφία στο 15th Hereya Open Sofia

Δεύτερη Θέση για την Λαζάρου Σοφία στο 15th Hereya Open Sofia
Η εξαιρετική αθλήτρια Λαζάρου Σοφία κατέκτησε τη δεύτερη θέση στους  Διεθνείς αγώνες Τάεκβοντο 15th Hereya Open, που διεξήχθη στις 21 και 22 Απριλίου 2024 στην πόλη της Σόφιας.
 Η Σοφία, αντιπροσωπεύοντας την επίλεκτη ομάδα της Ένωσης Τάεκβοντο Βορείου Ελλάδος, κατάφερε να ξεχωρίσει μεταξύ 1100 αθλητών από 12 χώρες των Βαλκανίων.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η Σοφία δεν μπόρεσε να αγωνιστεί στον τελικό λόγω ενός τραυματισμού που την ταλαιπώρησε καθ’ όλη τη διάρκεια τών αγώνων ωστόσο η αξιοθαύμαστη πορεία της μέχρι τον τελικό μετά από δύο αγώνες αποτελεί  ξεκάθαρη απόδειξη του αθλητικού της πνεύματος και αφοσίωσης στο άθλημα.
Ο προπονητής Χάρης Παλτόγλου, εξέφρασε την απόλυτη ικανοποίηση του για την επίδοση της Σοφίας και της ομάδας τονίζοντας την αγωνιστικότητα και το μαχητικό πνεύμα που επέδειξαν παρά τις δυσκολίες.