Λύγισε και την Μπενφίκα ο ΠΑΟΚ με 2-1

Δημοσιεύτηκε

στις

Παλικαρίσια πρόκριση για τα πλέι οφ του Champions League πήρε την Τρίτη ο ΠΑΟΚ απέναντι στην Μπενφίκα, η οποία μέχρι σήμερα ήταν ο κακός του δαίμονας.

Χάρη σε δύο γκολ που σημείωσε στο β’ ημίχρονο και, αφού νωρίτερα ο Ζίφκοβιτς τον κράτησε ζωντανό στο ματς με τις σωτήριες αποκρούσεις του, ο «δικέφαλος» του Βορρά επικράτησε με 2-1 των Πορτογάλων στην Τούμπα και πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο, αφήνοντας εκτός διοργάνωσης το συγκρότημα του Ζέσους.

Πώς παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες

Ο  ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στην αναμέτρηση σε σχηματισμό 3-4-2-1. Συγκεκριμένα, ο Ζίβκοβιτς ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Μιχαηλίδη, Ίνγκασον και Βαρέλα να συνθέτουν την τριάδα της άμυνας.

Ο Κρέσπο ήταν δεξί φουλ μπακ, ενώ ο Γιαννούλης βρισκόταν στην απέναντι πλευρά.

Οι Σβαμπ και Ελ Καντουρί ήταν στον άξονα, με τους Πέλκα και Τζόλη να παίζουν πίσω από τον Άκπομ που βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης.

Στον αντίποδα με σύστημα 4-3-3 και χωρίς εκπλήξεις παρατάχθηκε στην Τούμπα η Μπενφίκα.

Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος, με τους Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Φερτόνγκεν και Γκριμάλντο να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα δεξιά προς τα αριστερά.

Την τριάδα στο κέντρο των «αετών» της Λισαβόνας συνέθεταν οι Πίζι, Βάιγκλ και Τααράμπ, ενώ την επιθετική τριπλέτα της Μπενφίκα απαρτιζόταν από τους Πεντρίνιο, Έβερτον και Σεφέροβιτς.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με ενθουσιασμό στο ματς και έκανε πρώτος αισθητή την παρουσία του στα αντίπαλα καρέ.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Σβάμπ τροφοδότησε αριστερά τον Τζόλη, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα, ωστόσο ούτε ο Άκπομ στο κέντρο της άμυνας, ούτε ο Πέλκας, που βρισκόταν δεξιά εντός περιοχής, δεν κατάφεραν να βρουν την μπάλα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Λουζιτανοί απάντησαν στις ευκαιρίες με τον Σεφέροβιτς, ο οποίος έκανε ένα σουτ, το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον Ζίβκοβιτς, καθώς η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 16ο λεπτό η ομάδα του Φερέιρα απείλησε εκ νέου τους Πορτογάλους. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Σβαμπ ο Μιχαηλίδης έπιασε την κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας της Μπενφίκα, ωστόσο ο Βλαχοδήμος όμως είναι σε ετοιμότητα και μπλόκαρε την μπάλα.

Γενικά οι Θεσσαλονικείς στο πρώτο 20λεπτο είχαν πολύ καλή παρουσία στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο στη συνέχεια αντιμετώπισαν προβλήματα, καθώς το συγκρότημα του Ζέσους ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, την ώρα που οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να κρατήσουν καθόλου την μπάλα στα πόδια τους.

Η Μπενφίκα πήρε την κατοχή και πίεζε ψηλά τον ΠΑΟΚ, ο οποίος προσπαθούσε με οργανωμένη άμυνα να κρατήσει τους φιλοξενούμενους μακριά από την περιοχή του.

Στο 25ο λεπτό ένα σουτ του Βάιγκλ βρήκε σε ετοιμότητα τον Ζίβκοβιτς, που απομάκρυνε την μπάλα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σεφέροβιτς έπιασε μία κεφαλιά στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, βλέποντας όμως την προσπάθειά του να μη βρίσκει στόχο.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Μπενφίκα στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 29ο λεπτό, όταν ο Πίζι εκτέλεσε ένα φάουλ, με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ζίβκοβιτς.

Η ομάδα του Ζέσους συνέχισε να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο, ψάχνοντας το γκολ, που θα της έδινε το προβάδισμα.

Ωστόσο αυτό δεν ήρθε στο πρώτο ημίχρονο, καθώς και στο 42ο λεπτό ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ ενήργησε σωτήρια, απομακρύνοντας την μπάλα αυτή τη φορά, μετά το σουτ του Πεντρίνιο έξω από την περιοχή, στην τελευταία αξιόλογη φάση του Α’ μέρους.

Στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μετά από πολύ ώρα απείλησε τον Βλαχοδήμο, που για αρκετή ώρα είχε ρόλο θεατή στο παιχνίδι.

Στο 53ο ο Βλαχοδήμος έδιωξε μλεπτό ε γροθιές την μπάλα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Σβαμπ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτο απειλήθηκε από τους Πέλκα και Ίνγκασον, οι οποίοι σούταραν, χωρίς όμως να βρουν στόχο.

Κόντρα στη ροή του ματς η Μπενφίκα θα μπορούσε να προηγηθεί στην πρώτη καλή της ευκαιρία στο β’ ημίχρονο. Στο 57ο λεπτό ο Έβερτον βρέθηκε τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς, ωστόσο και πάλι ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ είπε «όχι» και απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ.

Ό,τι δεν μπόρεσαν οι Πορτογάλοι πάντως το πέτυχε ο «δικέφαλος» του Βορρά, ο οποίος πήρε το προβάδισμα στο 63ο λεπτό.

Μετά από εξαιρετική προσπάθεια ο Γιαννούλης μπήκε κατά μέτωπο στην περιοχή και έδωσε αριστερά στον Άκπομ, ο οποίος έκανε το γύρισμα, με τον Βερτόνχεν στην προσπάθειά του να απομακρύνει να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου.

Στη συνέχεια η Μπενφίκα προσπάθησε να αντιδράσει, με τον Ζέσους να περνάει και δεύτερο επιθετικό (Νούνιες) στο ματς στην προσπάθειά του να ισοφαρίσει η ομάδα του.

Ο ΠΑΟΚ πάντως εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι οι αετοί της Λισαβόνας βγήκαν μπροστά βγήκε περισσότερους ανοιχτούς χώρους για να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Σε μία από αυτές ο δικέφαλος του Βορρά κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του με τον νεοαποκτηθέντα Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο οποίος να σκοράρει απέναντι στην πρώην ομάδα του.

Πιο συγκεκριμένα στο 75′, μετά από φοβερή ενέργεια του Γιαννούλη και πάσα του διεθνούς μπακ, ο Σέρβος, ο οποίος είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο εννέα λεπτά νωρίτερα, έγινε κάτοχος της μπάλας και με ένα ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου, κάνοντας το 2-0 για τους Θεσσαλονικείς.

Στη συνέχεια η Μπενφίκα πίεσε και μείωσε σε 2-1 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον  Ράφα Σίλβα, ωστόσο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει την πρόκριση

ΠΑΟΚ-Μπενφίκα 2-1

Γκολ: 63′ αυτ. Βερτόνχεν (ΠΑΟΚ), 75′ Ζίβκοβιτς (ΠΑΟΚ)

Κίτρινες: Πέλκας (ΠΑΟΚ), Βαρέλα (ΠΑΟΚ), Αλμέιδα (Μπενφίκα), Μιχαηλίδης (ΠΑΟΚ), Εσίτι (ΠΑΟΚ)

Κόκκινες:

Δοκάρια: 29′ Πίζι (Μπενφίκα)

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (66′ Αντρίγια Ζίβκοβιτς), Τζόλης (80′ Εσίτι), Άκπομ (70′ Σφιντέρσκι)

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Βερτόνχεν, Γκριμάλδο, Πίζι, Βάιγκλ, Ταράμπτ, Έβερτον, Σεφέροβιτς (72′ Βινίσιους), Πεντρίνιο (65′ Νούνιες)

Τελευταία ενημέρωση: Τρίτη, 15 Σεπτεμβρίου 2020, 22:57

ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απάντηση

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Άτυχος ο ΠΑΟΚ έχασε στη Ρωσία 2-1 από τη Κράσνονταρ

στις

Ο ΠΑΟΚ στάθηκε άτυχος και γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Κράσνονταρ στη Ρωσία στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τα play off του Champions League.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε 1-0 με τον Πέλκα στο 33’, ο οποίος στο 8’ έχασε πέναλτι, που δέθηκε για χέρι του Κάιο. Η ατυχία χτύπησε και στο 68’ για τον ΠΑΟΚ καθώς ο Καντουρί έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Για τους Ρώσους ισοφάρισε στο 39’ με πέναλτι ο Κλάεσον και στο 70’ ο Καμπελά διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πλέον, η πρόκριση θα κριθεί στο ματς-ρεβάνς της Τούμπας που θα διεξαχθεί την Τετάρτη 30 Σεπτεμβρίου.

O ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας την μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα από πολύ νωρίς. Ήταν μόλις το 5′ όταν η ελληνική ομάδα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Κάιο μετά το σουτ του Σβαμπ. Το πέναλτι υποδείχθηκε με την χρήση του VAR δύο λεπτά αργότερα, αλλά ο αρχηγός του ΠΑΟΚ Δημήτρης Πέλκας έκανε κακή εκτέλεση και έδωσε την ευκαιρία στον Σαφόνοβ να αποκρούσει εύκολα την μπάλα διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Στο 14′ η Κράσνονταρ «έδειξε τα δόντια της». Ο Πετρόφ μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ και σούταρε από διαγώνια θέση αλλά δεν ευστόχησε. Στο 21′ Κλάεσον και Μπεργκ συνεργάστηκαν αλλά ο Ζίβκοβιτς απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο 33′ ο Πέλκας έδωσε «απάντηση» στο χαμένο πέναλτι. Με μια έξυπνη κίνηση μέσα στην αντίπαλη περιοχή, από υποδειγματική παράλληλη πάσα του Αντρίγια Ζίφκοβιτς πλάσαρε στην ρωσική εστία και άνοιξε το σκορ βάζοντας τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού (0-1).

Η Κράσνονταρ ανέβασε ρυθμούς και στο 39′ από δυνατό μαρκάρισμα του Γιαννούλη πάνω στον Καμπελά, κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε επιτυχώς ο Κλάεσον για να ισοφαρίσει (1-1).

Στο δεύτερο μέρος η ρωσική ομάδα ξεκίνησε επιθετικά και στο 48΄ πλησίασε απειλητικά την εστία του Σέρβου γκολκίπερ που όμως έγκαιρα έπεσε στην κατεύθυνση της μπάλας κι έδιωξε τον κίνδυνο. Ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς έκανε στο 64′ ακόμα μια πολύ καλή επέμβαση σε πολύ επικίνδυνο σουτ του Βάντερσον.

Ο «Δικέφαλος» δεν ολιγώρησε και με έξυπνη τακτική δημιούργησε επιθέσεις και στο 68′ έφτασε σε τεράστια ευκαιρία αλλά το πλασέ του Ελ Καντουρί σημάδεψε το αριστερό δοκάρι της ρωσικής εστίας και στη συνέχεια δεν μπόρεσε ούτε ο Πέλκας να την προωθήσει στα δίχτυα.

Η… ψυχρολουσία ήρθε για τον ΠΑΟΚ άμεσα. Στο 70΄ ο Καμπελά διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του με κοντινό πλασέ μετά από ενέργεια του Πετρόφ και ψηλοκρεμαστή ασίστ του Μπεργκ κι αφού η κάθετη επίθεση της Κρασνοντάρ εξουδετέρωσε την αμυντική λειτουργία του ΠΑΟΚ και τον τερματοφύλακα του.

Στο 81΄ ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να αντιδράσει αλλά η κεφαλιά του προωθημένου Μιχαηλίδη πέρασε άουτ. Έτσι η λήξη του αγώνα βρήκε την Κρασνοντάρ νικήτρια με 2-1 και με το προβάδισμα έναντι της ρεβάνς που θα γίνει στις 30 Σεπτεμβρίου στην επίσης άδεια Τούμπα.

Κράσνονταρ – ΠΑΟΚ 2-1 (Cosmote Sport 1)

Γκολ: 33′ Πέλκας (ΠΑΟΚ), 39′ πεν. Κλάεσον (Κράσνονταρ), 70′ Καμπελά (Κράσνονταρ)

7′ έχασε το πέναλτι ο Πέλκας

68′ δοκάρι ο Ελ Καντουρί

Κίτρινες κάρτες: Κάιο, Κλάεσον, Μπεργκ, Όλσον – Σβαμπ, Κρέσπο, Ίνγκασον

Κόκκινες κάρτες: –

Κράσνονταρ (Μουράντ Μουσάεβ): Σαφόνοβ, Ραμίρες, Σορόκιν, Κάιο, Πετρόφα, Καμπελά (81′ Ούτκιν), Βιλένα, Όλασον, Μπεργκ, Κλάεσον, Βάντερσον (86′ Σουλεϊμάνοβ).

Αναπληρωματικοί: Γκορόντοβ, Γκαζίνσκι, Σμολνίκοβ, Σπερτσιάν, Καμπόλοβ.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζ. Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Α. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (79′ Μπίσεσβαρ), Τζόλης (84′ Σβιντέρσκι).

Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Μιχάι, Περέιρα, Εσίτι, Νινούα.

ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Εκτός Super League 2 ο Πανιώνιος

στις

Εκτός επαγγελματικών κατηγοριών, για πρώτη φορά στην ιστορία του, θα βρει η νέα αγωνιστική περίοδος τον Πανιώνιο. Αν και οι «κυανέρυθροι» είχαν δηλώσει αρχικά συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Super League 2, το «ναυάγιο» των διαπραγματεύσεων με υποψήφιους επενδυτές οδηγεί στη διάλυση της ΠΑΕ και την επανεκκίνηση από τα ερασιτεχνικά.

Ο σύλλογος της Νέας Σμύρνης ενημέρωσε με επιστολή του σήμερα (22/9) ότι αδυνατεί να συμμετάσχει στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία και πλέον το μέλλον του… βρίσκεται στα χέρια της ΕΠΟ.

Αν η ομοσπονδία δεχθεί, παρότι έχουν ήδη καταρτιστεί οι όμιλοι και έχει πραγματοποιηθεί η κλήρωση, ο Πανιώνιος θα αγωνιστεί στη Γ΄ Εθνική, ενώ σε διαφορετική περίπτωση οδεύει προς το τοπικό πρωτάθλημα της Αθήνας και 130 χρόνια ιστορίας κινδυνεύουν με αφανισμό…

Την ίδια ώρα, ο ΟΦ Ιεράπετρας, που τερμάτισε στην 4η θέση της περσινής Football League, σε ανακοίνωσή του, γνωστοποίησε πως θα πάρει τη θέση του Πανιωνίου στη δεύτερη κατηγορία για τη σεζόν 2020/21.

Αναλυτικά η ανακοίνωση του ΟΦ Ιεράπετρας:

«Ο ΟΦΙ στην Β Εθνική από σήμερα Δευτέρα 21-9-2020. Ο ΟΦΙ στις 26 καλύτερες ελληνικές ομάδες. Δεν μας αρέσει που έπρεπε μια ομάδα που γεννήθηκε στη Σμύρνη το 1890 να βουλιάξει οικονομικά για να ανεβούμε. Δεν μας αρέσει να βλέπουμε το Πανιώνιο, με την ανατριχιαστική ιστορία του να κατρακυλάει στις ερασιτεχνικές κατηγορίες για να ανεβεί ο ΟΦΙ. Όμως το δικαιούτο ο ΟΦΙ, όταν πήρε το πρωτάθλημα της Γ Εθνικής και δεν ανέβηκε κατηγορία επί της ουσίας. Μην λέμε πάλι τα ίδια. Συγχαρητήρια σε όλους, συγχαρητήρια στον κόσμο μας, χωρίς αυτόν τίποτα δεν θα συνέβαινε, συγχαρητήρια στον πρόεδρο, στη διοίκηση και στους πραγματικούς πρωταγωνιστές προπονητές και παίκτες. Ιστορική στιγμή για τον ΟΦΙ, ιστορική στιγμή για την Ιεράπετρα, ιστορική στιγμή για το Λασίθι».

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Champions League | Ψάχνει αποτέλεσμα στη Ρωσία κόντρα στην Κράσνονταρ ο ΠΑΟΚ

στις

Στο νέο γήπεδο της πόλης του Κράσνονταρ θα δώσει ο ΠΑΟΚ (22/9, 22:00, Cosmote Sport 1) τα πρώτα του διαπιστευτήρια απέναντι στην ομώνυμη ρωσική ομάδα με στόχο το πρώτο και σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Έτοιμος για τη μεγάλη αναμέτρηση ο «Δικέφαλος» της Θεσσαλονίκης, πάει με κεκτημένη ταχύτητα για να κερδίσει το χρυσοφόρο εισιτήριο μετά τις επιτυχίες που είχε στην Τούμπα απέναντι στην τουρκική Μπεσίκτας και την πορτογαλική Μπενφίκα.

Ξέρει ωστόσο πως δεν είναι εύκολο το έργο του απέναντι σε μία ομάδα επαρκώς προετοιμασμένη, καθώς έχει ήδη παίξει οκτώ παιχνίδια στο ρώσικο πρωτάθλημα και είναι μία από τις ανερχόμενες δυνάμεις του ρωσικού ποδοσφαίρου.

Η Κράσνονταρ έχοντας υπέρ της μία πρόκριση απέναντι στον ΠΑΟΚ πριν από πέντε χρόνια με το 2-1 επί του Δικέφαλου στην ίδια πόλη αλλά σε άλλο γήπεδο, φιλοδοξεί να κάμψει το ψυχολογικό αβαντάζ που έχει η ελληνική ομάδα η οποία έρχεται με υψηλές προσδοκίες για να πετύχει αυτό που ποτέ ως τώρα στην ιστορία της δεν το κατάφερε. Την πρόκριση στους ομίλους.

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την προετοιμασία του επί ελληνικού εδάφους και ο τεχνικός της ομάδας Άμπελ Φερέιρα ολοκλήρωσε τα σχέδια του για το παιχνίδι.

Ουσιαστικές αλλαγές δεν προβλέπεται να κάνει και αυτό που θα παρατάξει στον αγωνιστικό χώρο θα είναι ένα σχήμα παρόμοιο με αυτό που έθεσε νοκ άουτ την Μπενφίκα πριν από λίγες μέρες.

Συνεπώς προβλέπεται πώς θα ξεκινήσουν οι Ζίβκο Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Γιαννούλης Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ίνγκασον, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας, Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Τζόλης.

Η Κράσνονταρ όπως έδειξε και στο τελευταίο παιχνίδι της απέναντι στη Χίμκι, που την συνέτριψε με 7-2, βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση και μάλιστα κάλυψε το χαμένο έδαφος από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος αναρριχώμενη στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, τρεις μόλις βαθμούς πιο πίσω από τους πρωτοπόρους Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και Σπαρτάκ Μόσχας.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο 38χρονος Γάλλος Κλεμάν Ταρπίν και το παιχνίδι θα μεταδοθεί από τη συνδρομητική τηλεόραση της Cosmote.

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Football League | Πρωτάθλημα με 20 ομάδες σε 2 ομίλους

στις

Ξεκαθάρισε επιτέλους νωρίς το απόγευμα της Δευτέρας (21/9) το τοπίο αναφορικά με τις ομάδες που θα συμμετέχουν στο επόμενο πρωτάθλημα της Football League, μιας και έληξε η προθεσμία για την υποβολή των δηλώσεων συμμετοχής στη διοργάνωση.

Όπως ήταν αναμενόμενο, σημειώθηκαν ορισμένες «διαρροές» μιας και από τις 22 ομάδες που είχαν δικαίωμα να συμμετέχουν στο πρωτάθλημα, δήλωσαν τελικά συμμετοχή οι 20. Η μια ομάδα ήταν ο Πλατανιάς που φαίνεται ότι διαλύεται οριστικά και η άλλη η Κασσιόπη Κέρκυρας. Πρόκειται για συγκροτήματα που πέρσι συμμετείχαν στο πρωτάθλημα της Super League 2 και από τη στιγμή που δεν πλήρωσαν τη συμμετοχή της στη Football League, έχουν το δικαίωμα σύμφωνα με τον ΚΑΠ να συμμετέχουν στη Γ’ Εθνική. Μένει λοιπόν να φανεί αν θα το πράξουν…

Οι αντίπαλοι του ΑΟΚ

Στο νέο πρωτάθλημα και με τα έως τώρα δεδομένα, εκτός φυσικά από την ομάδα της Καβάλας θα μετάσχουν οι εξής ομάδες: Αιγάλεω, Αλμωπός Αριδαίας, Απόλλων Πόντου, Ασπρόπυργος, Αστέρας Βλαχιώτη, Βέροια, Επισκοπή, Θεσπρωτός, Ιάλυσος, Καλαμάτα, Καλλιθέα, Κοζάνη, Νίκη Βόλου, Ολυμπιακός Βόλου, ΟΦ Ιεράπετρας, Πανσερραϊκός, Πιερικός, Ρόδος και Τρίγλια.