ΑΟ Καβάλα – Απόλλων Παραλιμνίου 3-2 | Φιλική νίκη για τον ΑΟΚ στα Αμισιανά

Ικανοποίησε τον φίλαθλο κόσμο που έδωσε το παρών στο Ενωσιακό Γήπεδο στα Αμισιανά ο Α.Ο Καβάλα, καθώς επικράτησε με 3-2 του Απόλλωνα Παραλιμνίου σε ένα χορταστικό φιλικό παιχνίδι.

Το σκορ άνοιξε στο 4’ της αναμέτρησης όταν ο Σαλπιγγίδης έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από γύρισμα του Μπατσαρά, και εκτέλεσε τον Νομικό από το ύψος του πέναλτι.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 34’ με τον Ελέζι, ο οποίος έγινε κάτοχος της μπάλας, όταν εκμεταλλεύτηκε το επικίνδυνο γύρισμα του – συνολικά θετικού και στην σημερινή αναμέτρηση – Μπιμπισίδη στον Σταθάκη, με τον 25χρονο μεσοεπιθετικό να περνά και τον τερματοφύλακα των «αργοναυτών» και να εκτελεί σε κενή εστία για την ισοφάριση.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο ΑΟΚ «πήρε» και πάλι «κεφάλι» στο σκορ, όταν ο Μπιμπισίδης γύρισε από την τελική γραμμή στο πέναλτι και ο Ρουμπιές εκτέλεσε για το 2-1.

Ο Απόλλωνας ισοφάρισε εκ νέου λίγα λεπτά αργότερα, όταν ο Γκέκας με εξ επαφής προβολή κατάφερε να νικήσει τον Σταθάκη.

Στο 74’ οι «αργοναύτες» κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μέτετρεψε σε γκολ ο Ιορδανίδης ώστε να γραφτεί το τελικό 3-2.

Τα γκολ: Σαλπιγγίδης 4’, Ρουμπιές 51’, Ιορδανίδης 74’/ Ελέζι 34’, Γκέκας 61’