Quantcast
Connect with us

Ηρακλής Αμπελοκήπων- ΑΟΚ 0-2 | Φόρτσαρε στο β` μέρος και πήρε μια σημαντική νίκη

Τρίποντο που του δίνει το δικαίωμα να ελπίζει για τον τίτλο του πρωταθλητή πήρε ο ΑΟΚ, στο γήπεδο των Αμπελοκήπων.

Πέρα για πέρα δίκαιη η νίκη. Το συγκρότημα του Κώστα Ανυφαντάκη, στο β` μέρος, ήταν πολύ καλό. Πέτυχε 2 γκολ και έχασε σημαντικές ευκαιρίες.

Ο ΑΟΚ ξεκίνησε με τερματοφύλακα τον Αθανασίου, δεξιά στην άμυνα και αριστερά στην άμυνα τον Βιτλή. Δυο στόπερ ο Γκαρακλίδης και ο Μπάτζιος. Στη μεσαία γραμμή ο Μκρτσιάν, ο Γαβριηλίδης. Επιθετικό χαφ ο Μπρατσιάνι. Στην επίθεση πλάγια δεξιά και αριστερά, ο Παππάς που επανήλθε και ο Μπαρέτας. Στη θέση του σέντερ φορ ο Κανούλας.

Ο Ανυφαντάκης άλλαξε τα σχέδια του στο 40` όταν τραυματίστηκε ο Κανούλας. Πέρασε στο ματς ο Α. Παπαδόπουλος και ο Μπρατσιάνι, πήγε σέντερ φορ.

Στο ημίχρονο έβγαλε τον στόπερ Γκαρακλίδη για να βάλει τον Διαμαντίδη στη μεσαία γραμμή. Γύρισε στην άμυνα ο Μκριτσιάν.  Ρίσκαρε πολύ ο Ανυφαντάκης από το 68` και μετά, όταν έβγαλε τον Σταματόπουλο και πέρασε και άλλον επιθετικό στο παιχνίδι, παίζοντας με τρείς αμυντικούς.  Ο Κρυστάλλης ήταν η χρυσή αλλαγή.

Ο ΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στο β` μέρος. Ειδικά από το 60` και μετά. Αν δεν ήταν σε καλή μέρα ο τερματοφύλακας των Αμπελοκήπων Ζιάκας, το σκορ θα ήταν μεγαλύτερο.

Ο Κρυστάλλης πέτυχε τα δυο πρώτα του γκολ, με τη φανέλα του ΑΟΚ.

Στη Θεσσαλονίκη βρέθηκαν 150 φίλαθλοι του ΑΟΚ, που στο τέλος αποθέωσαν τους νικητές.

Το φιλμ του αγώνα

15` Κοντινή προβολή του Παππά, έπειτα από σύγχυση στη μικρή περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

25` Σουτ του Μπρατσιάνι, μέσα από τη μεγάλη περιοχή, λίγο άουτ.

45` Κεφαλιά του Χιονίδη, έξοχη απόκρουση του Αθανασίου, στη δεξιά του, γωνία.

65` Σέντρα Παππά, κεφαλιά Μπρατσιάνι, εκπληκτική απόκρουση σε κόρνερ του Ζιάκα.

68` Πάσα από Α. Παπαδόπουλο, ο Παππάς γυριστή κεφαλιά, εξ επαφής μεγάλη απόκρουση του Ζιάκα σε κόρνερ.

70` Κόρνερ Διαμαντίδη, λάθος έξοδος του Ζιάκα, κεφαλιά του Παππά, στο οριζόντιο δοκάρι.

72` Ο Κρυστάλλης με καρφωτή κεφαλιά το 0-1.

82` Σουτ του Μπρατσιάνι, δύσκολα σε κόρνερ ο Ζιάκας.

90` Απευθείας φάουλ του Διαμαντίδη, με τη βοήθεια του δοκαριού σε κόρνερ ο Ζιάκας.

92` Το 0-2, ο Κρυστάλλης εκμεταλλεύτηκε λάθος αμυντικού και με πλασέ έκανε το 0-2.

94` Προλαβαίνει ο Αθανασίου τον Χιονίδη, μετά από σέντρα του Μαυρίδη. Επαναφορά σουτ του Χαψά,  η μπάλα λίγο άουτ.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠ.: Ζιάκας, Καρατζάογλου, Γιώγος (63΄ Βόσδου), Παναγιωτίδης, Κουρδάκης, Γιαξής (73΄ Παπαδημητρίου), Παπαϊωάννου (46΄ Πολίτης), Χαψάς, Χιονίδης, Μαυρίδης.

ΚΑΒΑΛΑ: Αθανασίου, Σταματόπουλος (68΄ Κρυστάλλης), Βιτλής, Γκαρακλίδης (46΄ Διαμαντίδης), Μπάτζιος, Μκρτσιάν, Παππάς, Γαβριηλίδης, Κανούλας (40΄ λ.τ. Παπαδόπουλος), Μπαρέτας, Μπρατσιάνι.

*Γ` Εθνική- Αποτελέσματα(24η αγωνιστική)

Απάντηση

Πανηγυρισμοί από παίκτες και φιλάθλους του ΑΟΚ για το νταμπλ και την άνοδο στην SL2

Με γκολ που πέτυχε ο Νίκος Σαμπανίδης στα μέσα του δευτέρου μέρους, ο ΑΟΚ έφτασε στην κατάκτηση του κυπέλλου της ΕΠΣ Καβάλας.

Ακολούθησαν τρελοί πανηγυρισμοί από τους φίλους της ομάδας οι οποίοι πανηγύρισαν τόσο το νταμπλ όσο και την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία μετά από αρκετό χρονικό διάστημα.

Continue Reading

Με στόχο το 7ο χρυσό ο Πετρούνιας στον τελικό του Ευρωπαϊκού

Ο Λευτέρης Πετρούνιας απόψε το βράδυ έχει την ευκαιρία να γράψει ιστορία στο Ρίμινι, κατακτώντας το 7ο χρυσό του μετάλλιο στους κρίκους σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης, σήμερα (20:35, ΕΡΤ 3) κυνηγά να κάνει ότι κανένας στα 69 χρόνια ιστορία του θεσμού.

Πηγή: newsbeast.gr

Α.Σ Τάεκβοντο Καβάλας: Δεύτερη Θέση για την Λαζάρου Σοφία στο 15th Hereya Open Sofia

Δεύτερη Θέση για την Λαζάρου Σοφία στο 15th Hereya Open Sofia
Η εξαιρετική αθλήτρια Λαζάρου Σοφία κατέκτησε τη δεύτερη θέση στους  Διεθνείς αγώνες Τάεκβοντο 15th Hereya Open, που διεξήχθη στις 21 και 22 Απριλίου 2024 στην πόλη της Σόφιας.
 Η Σοφία, αντιπροσωπεύοντας την επίλεκτη ομάδα της Ένωσης Τάεκβοντο Βορείου Ελλάδος, κατάφερε να ξεχωρίσει μεταξύ 1100 αθλητών από 12 χώρες των Βαλκανίων.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η Σοφία δεν μπόρεσε να αγωνιστεί στον τελικό λόγω ενός τραυματισμού που την ταλαιπώρησε καθ’ όλη τη διάρκεια τών αγώνων ωστόσο η αξιοθαύμαστη πορεία της μέχρι τον τελικό μετά από δύο αγώνες αποτελεί  ξεκάθαρη απόδειξη του αθλητικού της πνεύματος και αφοσίωσης στο άθλημα.
Ο προπονητής Χάρης Παλτόγλου, εξέφρασε την απόλυτη ικανοποίηση του για την επίδοση της Σοφίας και της ομάδας τονίζοντας την αγωνιστικότητα και το μαχητικό πνεύμα που επέδειξαν παρά τις δυσκολίες.