Connect with us

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκοποβολής της Κίνας τα αδέρφια Κορακάκη | 4η θέση στο αεροβόλο πιστόλι 10 μ. για την Άννα

Δημοσιεύτηκε

στις

Για λίγο έχασε την ευκαιρία να βρεθεί σε ένα ακόμα βάθρο διεθνούς διοργάνωσης η Αννα Κορακάκη, που κατέλαβε την 4η θέση στο αεροβόλο πιστόλι από 10 μ. στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκοποβολής που διεξάγεται στην Κίνα.

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό, όπου τέσσερις αθλήτριες πάλεψαν μέχρι το τέλος για την τριάδα του βάθρου, η Αννα Κορακάκη ολοκλήρωσε τον αγώνα της με την τέταρτη θέση με 200,2 β. και έχασε την είσοδό της στην τριάδα των μεταλλίων για μόλις 0,3 β. Το χρυσό μετάλλιο κατέληξε στην Μίνγουνγκ Κιμ (Κορέα), δεύτερη ήταν η Ρωσίδα Βιταλίνα Μπατσαράσκινα και τρίτη η Βερόνικα Μάγιορ από την Ουγγαρία. Επόμενη υποχρέωση στη διοργάνωση για την Ελληνίδα αθλήτρια είναι η συμμετοχή στο μεικτό μαζί με τον αδερφό της Διονύση Κορακάκη στον προκριματικό του μικτού το Μεγάλο Σάββατο (27/4) και την Κυριακή του Πάσχα (28/4).

Συνοδός προπονητής και αρχηγός αποστολής, ο Τ. Κορακάκης.

dramini

ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απάντηση

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ο Χάρτης του Ελληνικού ποδοσφαίρου για την σεζόν 2019-2020

στις

Με την σεζόν να ολοκληρώνεται και επίσημα εχθές για το Ελληνικό ποδόσφαιρο με το μπαράζ της Superleague ανάμεσα σε ΟΦΗ και Πλατανιά, πλέον οι κατηγορίες του Ελληνικού ποδοσφαίρου της επόμενης σεζόν έγιναν γνωστές.

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Παρέμεινε στη Super League μέσω των μπαραζ ο ΟΦΗ, νίκησε 3-2 τον Πλατανιά μετά από ένα ματς-θρίλερ

στις

Συγκλονιστικό φινάλε είχε ο δεύτερος αγώνας μπαράζ ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον Πλατανιά στο «Θ. Βαρδινογιάννης», όπου οι Ηρακλειώτες επικράτησαν με 3-2 σκορ, εξασφαλίζοντας την παραμονή τους στη Super League.

Πάντως, για να κερδίσει την παρουσία της στην πρώτη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου η ομάδα του Βέρα χρειάστηκε να διανύσει τη διαδρομή «κόλαση-παράδεισος» σε μόλις δύο λεπτά.

Κι αυτό γιατί στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι Χανιώτες ισοφάρισαν σε 2-2 και με αυτό το σκορ έπαιρναν αυτοί το εισιτήριο για τη Super League (0-0 είχε λήξει το πρώτο ματς στα Περιβόλια), πριν τελικά οι γηπεδούχοι λυτρωθούν στο 90+5′ από τον Ναμπί, σε ένα παιχνίδι θρίλερ, με συνεχείς ανατροπές και άγρια ομορφιά.

Στο πρώτο μέρος αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο διαιτητής Κομίνης, ο οποίος έκανε τραγικό λάθος, υποδεικνύοντας πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ σε πέσιμο του Σασί από πεντακάθαρο κόψιμο του Ποζατζίδη.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νέιρα, ο οποίος νίκησε τον γκολκίπερ του Πλατανιά και έδωσε το προβάδισμα στους Ηρακλειώτες, οι οποίοι είδαν τον Πλατανιά να ισοφαρίζει στο 42ο λεπτό.

Σκόρερ των «ερυθρόλευκων», που στέκονταν αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο, ήταν ο Τσαμούρης, ο οποίος μετά από ολιγωρία στην άμυνα των γηπεδούχων με σουτ στην κίνηση άφησε «άγαλμα» τον Σωτηρίου, κάνοντας το 1-1.

Στην επανέναρξη του ματς ο Βέρα έριξε στο παιχνίδι τον Γιακουμάκη, ο οποίος στο 69′ δικαίωσε τον προπονητή του, καθώς σκόραρε με κοντινή προβολή, κάνοντας το 2-1 για τους γηπεδούχους.

Εντούτοις στη συνέχεια ο σκόρερ του ΟΦΗ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για το γεγονός ότι στους πανηγυρισμούς του έβγαλε τη φανέλα του, με αποτέλεσμα η ομάδα του να μείνει με 10 παίκτες.

Πάντως οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν λίγο αργότερα, καθώς αποβλήθηκε για τον Πλατανιά ο Μπιανκόνι για χτύπημα εκτός φάσης στον Παπάζογλου.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά για να φτάσουν στην ισοφάριση, η οποία τελικά ήρθε στο  δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με σκόρερ τον Παπανικολάου, ο οποίος «πάγωσε» τους φιλάθλους των Ηρακλειωτών, καθώς έβλεπαν τον υποβιβασμό για την ομάδα τους να είναι προ των πυλών.

Για να φτάσουμε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κόρτσαμ έκανε τάκλιν σε σέντρα και χωρίς λόγο άπλωσε το χέρι του, με τον Κομίνη να δίνει σωστά το φάουλ έξω από την περιοχή και πλάγια αριστερά

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ναμπί, ο οποίος έκανε το 3-2 και έστειλε την ομάδα του στη Super League, εν μέσω αποθέωσης από τους φιλάθλους του ΟΦΗ.

ΟΦΗ-Πλατανιάς 3-2

Γκολ: 11′ πεν. Νέιρα (ΟΦΗ), 42′ Τσαμούρης (Πλατανιάς), 69′ Γιακουμάκης (ΟΦΗ), 90+2′ Παπανικολάου (Πλατανιάς), 90+5′ Ναμπί (ΟΦΗ)

Κίτρινες: Ποζατζίδης (Πλατανιάς), Μπιανκόνι (Πλατανιάς), Γιακουμάκης (ΟΦΗ), Ουές (Πλατανιάς), Νάστος (ΟΦΗ), Βαζ (OΦΗ)

Κόκκινες: Γιακουμάκης (ΟΦΗ), Μπιανκόνι (Πλατανιάς)

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Μπράουν, Παπάζογλου, Νάστος, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Σακόρ (58′ Ναμπί), Βαζ, Νέιρα, Φερέιρα (58′ Ντίνας), Σασί (46′ Γιακουμάκης)

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκολζ, Ουές, Ρουσσάκης (78′ Παπουτσογιαννόπουλος), Κόρτσαμ, Τσαμούρης, Ποζατζίδης, Μποσέτι, Καραγκούνης, Νίλι, Παπανικολάου, Μπιανκόνι.

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Σε πολύ καλό κλίμα η συνάντηση εκπροσώπων της νέας Football League με τον υφυπουργό αθλητισμού κ. Γιώργο Βασιλειάδη

στις

Σε πολύ καλό κλίμα πραγματοποιήθηκε η συνάντηση των εκπροσώπων της νέας  Football League με τον υφυπουργό  αθλητισμού κ. Γιώργο  Βασιλειάδη.

Τον ΑΟΚ εκπροσώπησαν ο Αντώνης Αντωνίου και ο Παύλος Δερμιτζάκης.

Το οικονομικό ήταν το κύριο θέμα της συνάντησης, παρουσία και του προέδρου της Football League Λεωνίδα Λεουτσάκου που έδειξε από την πρώτη μέρα να σέβεται την ιστορία και την παρουσία του ΑΟΚ σε αυτή την κατηγορία και να βλέπει με ιδιαίτερη συμπάθεια τους ανθρώπους της ομάδας μας.

Η είδηση είναι ότι θα γίνει προσπάθεια να βρεθεί χορηγός από τη διοργανώτρια αρχή, προκειμένου τα χρήματα να μοιραστούν στις ομάδες που θα συμμετέχουν στο πρωτάθλημα.

Αυτά τα χρήματα δεν έχουν σχέση ήδη με το ποσό που φαίνεται να είναι δρομολογημένο (περίπου 130.000 ευρώ). Θα είναι επιπλέον χρήματα.

Ο ΑΟΚ μέσα στον Ιούνιο πρέπει να συσταθεί σε ΠΑΕ.  Την άλλη εβδομάδα θα επικυρωθεί και η βαθμολογία   στη Γ` Εθνική.  Από τη στιγμή που επικυρωθεί ο ΑΟΚ μέσα σε ένα μήνα έχει προθεσμία να γίνει ΠΑΕ.

ΠΗΓΗ: proininews.gr

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Απόλλων Πάτρας – Energean Καβάλα B.C. 78 – 60 | Η ήττα φέρνει τον υποβιβασμό στη Β` Εθνική

στις

Σ` ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι η Energean Kavala BC δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις και ηττήθηκε στην Πάτρα από τον Απόλλωνα με 78-60. Αυτή τη φορά όμως ήταν το πιο κρίσιμο ματς της περιόδου. Η ήττα φέρνει τον υποβιβασμό από την Α2 στη Β` Εθνική. Το Καβαλιώτικο συγκρότημα θα περιμένει τώρα μήπως και γίνει αναδιάρθρωση των κατηγοριών και σώσει έτσι την παρτίδα. Στην Πάτρα ήταν συνέχεια πίσω στο σκορ. Πλησίασε μόνο στους 9 πόντους στις αρχές του β` ημιχρόνου.
Ο Απόλλωνας Πάτρας είχε τον έλεγχο και ένα πολύ καλό τελευταίο δεκάλεπτο όπου ξέφυγε ακόμη και με 22 πόντους για να κλείσει το ματς στους 18 πόντους υπέρ των γηπεδούχων. Η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη ήταν και πάλι αγνώριστη μακριά από την Καβάλα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.  Στο άλλο παιχνίδι ο Κόροιβος κέρδισε με 76-70 το Μαρούσι και έμεινε στην Α2.