Ο Σχορτσιανίτης είναι εδώ | Κοντά στη μεγάλη επιστροφή για ομάδα έκπληξη!

Ο Έλληνας σέντερ ετοιμάζεται να ταράξει τα νερά και να παίξει ξανά μπάσκετ αφού φέρεται να έχει συμφωνήσει με τον Ιόνιο.

Η ομάδα της Κέρκυρας ετοιμάζεται να ταράξει τα νερά και να γίνει απόλυτο φαβορί για την άνοδό της στη Γ’ Εθνική, αφού αγωνίζεται στην Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ και είναι πρώτη στον όμιλό της.

Στην προσπάθειά του ο Ιόνιος αυτή δεν αποκλείεται να ενισχυθεί από τον Big Sofo, αφού ο πρώην διεθνής σέντερ φέρεται να έχει πει το «ναι» και να ετοιμάζεται να ζήσει μια νέα περπέτεια, στα ερασιτεχνικά γήπεδα της χώρας.

Η Κέρκυρα θα υποδεχτεί έναν από τους πιο κυριαρχικούς σέντερ τω ελληνικών γηπέδων και απομένουμε να δούμε αν τελικά ο γάμος θα επισημοποιηθεί.

Ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης έχει ανακοινώσει την απόσυρσή του από το 2020. Στην πλούσια καριέρα του είχε αγωνιστεί στον Ηρακλή, την Παλακανέστρο, τον Άρη, τον Ολυμπιακό, τη Μακάμπι με την οποία πήρε το ευρωπαϊκό, τον Παναθηναϊκό, τον Ερυθρό Αστέρα, τον Απόλλωνα Πάτρας, τα Τρίκαλα και τον Ιωνικό, στον οποίο είπε το «αντίο» το 2020.

sportal.gr

Click to comment

Απάντηση

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Γ’ Εθνική | Λύγισε την Καβάλα ο Ποσειδώνας Μηχανιώνας – Ισοπαλία για Νέστο

Ο ΑΟΚ έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, μη μπορώντας να πιάσει τα γνωστά του -υψηλά- στάνταρ απόδοσης στο γήπεδο.

Δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα αλλά ούτε και να δημιουργήσει επιθετικές προσπάθειες, ενώ όσο περνούσαν τα αγωνιστικά λεπτά αντιμετώπιζε και θέματα στα μετόπισθεν. Σαφώς και ο πολύ κακός αγωνιστικός χώρος αποτέλεσε έναν έξτρα αρνητικό παράγοντα στην αναμέτρηση. Ο ΑΟΚ φωνάζει -δικαίως- για τη φάση του 41ου λεπτού και το καθαρό πέναλτι που δεν καταλογίστηκε υπέρ του.

Η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 23ο λεπτό, με τον Αλτιτζή να αξιοποιεί την εξαιρετική μεταβίβαση του Τερμεντζόγλου και να αστοχεί από πλεονεκτική θέση στο ύψος της μεγάλης περιοχής. Λίγα λεπτά αργότερα (26′) ο ΑΟΚ «άγγιξε» το 0-1, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ιορδανίδη ο Κατσέτης απείλησε με γυριστό σουτ στην κίνηση ωστόσο ο Κυριακίδης έσωσε εντυπωσιακά.

Στο 62′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Αλτιτζής ανέκτησε την μπάλα μέσα στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά για το 1-0. Οι αργοναύτες προσπάθησαν να αντιδράσουν στο αμέσως επόμενο διάστημα, ανεβάζοντας την πίεση στα αντίπαλα καρέ υστερώντας όμως στην τελική προσπάθεια.

Μοίρασαν βαθμούς στο Αγίασμα Νέστος και Αλεξανδρούπολη

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο γήπεδο του Αγιάσματος Καβάλας, οι παίκτες του Πασχάλη Ζαπαρτίδη μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη και ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ χάρη σε τέρμα του Γκαϊδατζή στο 48′.

Ο Νέστος ισοφάρισε σε 1-1 με τον Γκατσολάρι στο 62′, αλλά η Αλεξανδρούπολη βρήκε και δεύτερο γκολ, με τον Κυριζάκη να σημειώνει το πρώτο του με τη φανέλα της νέας του ομάδας, κάνοντας το 1-2 στο 72′. Τα λεπτά κυλούσαν και όλα έδειχναν πως οι φιλοξενούμενοι θα έφευγαν νικητές από το ματς, αλλά στο 90′ ο Νέστος κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Σέου και ισοφάρισε σε 2-2 το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Continue Reading

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Αυτόματοι Εξωτερικοί Απινιδωτές σε όλα τα γήπεδα ποδοσφαίρου του Δήμου Παγγαίου

Ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Παγγαίου και Εντεταλμένος σύμβουλος αθλητισμού του Δήμου Χρήστος Μποσμπότης με δήλωση του έκανε γνωστό ότι ο Δήμος Παγγαίου είναι σε θέση, και θα το πράξει, να καλύψει όλους τους αγώνες των πρωταθλημάτων της ΕΠΣΚ που θα διεξαχθούν στα γήπεδα του με αυτόματους εξωτερικούς απινιδωτές που είναι εγκατεστημένοι στα Ιατρεία του Δήμου. Σε συνεργασία με τους προέδρους των τοπικών συμβουλίων και των παραγόντων των σωματείων, οι απινιδωτές θα βρίσκονται σε κάθε γήπεδο προκειμένου να υπάρχει μεγαλύτερη κάλυψη.

Η δήλωση του Χρήστου Μποσμπότη αναφέρει:

«Μετά την οδηγία της ΕΠΟ και τα τελευταία ατυχή περιστατικά με αιφνίδιους θανάτους αθλητών στους αθλητικούς χώρους, ανακοινώνουμε ότι όλοι οι προγραμματισμένοι αγώνες που αφορούν τις ομάδες του Δήμου Παγγαίου που συμμετέχουν στα πρωταθλήματα της ΕΠΣ Καβάλας θα πραγματοποιηθούν με την κάλυψη του Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή, οι οποίοι είναι εγκατεστημένοι στα Περιφερειακά Ιατρεία του Δήμου Παγγαίου και θα βρίσκονται στα γήπεδα, όπως έχει αποφασιστεί με ευθύνη των προέδρων των τοπικών κοινοτήτων και αυτών των ποδοσφαιρικών σωματείων.

Στη χρήση δε αυτών εκτός από τους γιατρούς, έχουν εκπαιδευτεί με ευθύνη του Δήμου Παγγαίου πολίτες αλλά και δύο τουλάχιστον εκπρόσωποι σωματείων.

Ως εντεταλμένος σύμβουλος αθλητισμού του Δήμου Παγγαίου, θέλω να ευχαριστήσω τον ειδικό σύμβουλο του Δημάρχου Παγγαίου Στέργιο Κεχαγιά για την μεγάλη προσπάθεια του στην ανάπτυξη δικτύου απινιδωτών στον Δήμο μας, καθώς και για την άψογη συνεργασία μας σε σχέση με την κάλυψη με απινιδωτές όλων των αθλητικών χώρων του Δήμου Παγγαίου».

Πηγή: kavalapost.gr

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Στέφανος Τσιτσιπάς | Ο Έλληνας «Θεός του τένις» στον τελικό του Australian Open!

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο εκπληκτικός Έλληνας τενίστας επικράτησε 3-1 σετ (6(2)-7, 4-6, 7-6(6), 3-6) του Κάρεν Χατσάνοφ και προκρίθηκε στον τελικό του Australian Open.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αγωνιστεί για δεύτερη φορά στην καριέρα του σε τελικό Grand Slam και δείχνει πιο έτοιμος και ώριμος από ποτέ για να κάνει το όνειρο πραγματικότητα.

Το απέδειξε και κόντρα στον Ρώσο τενίστα σε μια μονομαχία που κράτησε 3 ώρες και 21 λεπτά και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του στον τελικό της Κυριακής (29/1). Αυτός θα προκύψει από τον δεύτερο ημιτελικό, ανάμεσα στον Νόβακ Τζόκοβιτς και τον Τόμι Πολ.

Ο Τσιτσιπάς έπαιξε με τεράστια συγκέντρωση, δεν την έχασε ούτε στις μικρές αλλά σημαντικές λεπτομέρειες (βλ. παρατήρηση για καθυστέρηση στο σερβίς) ή όταν απώλεσε δύο match points στο τρίτο σετ κι είδε τον Χατσάνοφ να μειώνει σε 2-1! Η αντίδραση του στο τέταρτο σετ ήταν εντυπωσιακή, όπου είχε «καθαρό» μυαλό ακόμα και μετά από 3 ώρες τένις, φτάνοντας δίκαια στην έκτη νίκη του σε ισάριθμα ματς με αντίπαλο τον Ρώσο.

Εικόνα

Η εξέλιξη του αγώνα:

Οι δύο τενίστας ξεκίνησαν τον αγώνα, έχοντας χαμηλό ποσοστό στα περασμένα πρώτα σερβίς. Ο Στέφανος είδε τον Ρώσο να έχει άμεσες απαντήσεις στα δύο break που έκανε κι έτσι το πρώτο σετ κρίθηκε στο tie break. Εκεί, ο Τσιτσιπάς ήταν εξαιρετικός, έκανε τρία mini breaks κι επικράτησε με 7-2 για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο τενίστες βελτίωσαν την αποτελεσματικότητα τους στο σερβίς. Ο Έλληνας τενίστας είχε την ευκαιρία να κάνει το break στο τρίτο game, αλλά έχασε τριπλό break point. Τελικά, «έσπασε» το σερβίς του αντιπάλου του στο καθοριστικότερο σημείο. Συγκεκριμένα, το έκανε για το 5-4 κι έκλεισε το σετ με love game.

Ο Τσιτσιπάς έλεγχε απόλυτα το ματς και στο τρίτο σετ βρήκε νωρίς το break, για να προηγηθεί με 3-1, κάτι που τον οδήγησε στο να σερβίρει για το ματς στο 10ο game! Ο Χατσάνοφ, όμως, έκανε το break για να προηγηθεί στη συνέχεια με 6-5. Το σετ οδηγήθηκε στο tie break, εκεί όπου ο Στέφανος έχασε μεγάλη ευκαιρία να κλείσει το ματς, καθώς είχε διπλό match point (6-4), αλλά ο Χατσάνοφ επικράτησε 8-6 και μείωσε σε 2-1.

Όπως αποδείχθηκε, όμως, το «κλείσιμο» του τρίτου σετ ήταν απλά μια κακή παρένθεση στην εξαιρετική εμφάνιση του Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης. Ο Τσιτσιπάς έκανε break με το «καλημέρα» στο τέταρτο σετ, προηγήθηκε 4-1 και τελικά το πήρε με 6-3, φτάνοντας στη νίκη και την πρόκριση με 3-1 σετ.

Δείτε περισσότερα εδώ: newsbomb.gr