Connect with us

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ισόπαλοι με 1-1 στο Περιστέρι Ατρόμητος και Παναιτωλικός

Δεν ανέδειξε νικητή ο αγώνας ανάμεσα στον Ατρόμητο και τον Παναιτωλικό, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 την Κυριακή στο Περιστέρι, για την 3η αγωνιστική της Super League.

Οι Αγρινιώτες πήραν το προβάδισμα στο 33′ με τον Καρέλη, ενώ για την ομάδα του Κρις Κόουλμαν ισοφάρισε ο Ντορίν Ροτάριου (51’).

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Γρήγορος ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τους Χουάν Μουνίθ (1’) και Ναντρέι Νταγκό (4’) να απειλούν με σουτ εκτός περιοχής τους Γιάννη Ανέστη και Ανδρέα Γιαννιώτη, αντίστοιχα.

Ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού χρειάστηκε να επέμβει σωτήρια στο «πονηρό» φάουλ του Μουνίθ στο 8’ για να φτάσουμε στο 33’ και το γκολ του Καρέλη. Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού πήρε την μπάλα από τη λάθος τοποθέτηση του Δημήτρη Χατζηισαϊα, ξεπέρασε την αντίσταση του Ντάνι Σουάρεθ και πλάσαρε τον Γιαννιώτη για το 0-1.

Τρία λεπτά μετά, ο Τάσος Σιδηρόπουλος έδειξε κόκκινη κάρτα στον Φεντερίκο Ντουάρτε για φάουλ στον Αντρέα Κουέν, ωστόσο είδε τη φάση στο VAR και η αποβολή μετατράπηκε σε κίτρινη κάρτα, με την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου να συνεχίζει με 11.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν την ισοφάριση στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Ο Κουέν έκανε την έξυπνη κάθετη πάσα και ο Ροτάριου με πλασέ διαμόρφωσε το 1-1 στο 51’. Κάπου εκεί το άγχος άρχισε να κυριεύει τους παίκτες των δυο ομάδων. Φάσεις δεν έγιναν ως το τέλος του ματς, πλην ενός εντυπωσιακού αλλά αναποτελεσματικού ψαλιδιού που δοκίμασε ο Μάριος Τζαβίδας. Το τελικό σκορ δεν άλλαξε, με τον Ατρόμητο και τον Παναιτωλικό να έχουν πλέον από τέσσερις (4) βαθμούς έπειτα από τρεις αγώνες.

Κίτρινες: Κουέν, Ροτάριου – Χατζηθεοδωρίδης, Μλάντεν, Ντουάρτε, Αποστολάκης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Χατζηισαϊας, Σουάρεθ (76’ Μαυρομμάτης), Γκονζάλες, Κουέν, Μουνίθ (76’ Φριντζόνσον), Ρομπάιγ (76’ Τζοβάρας), Ροτάριου, Κιάρτανσον (84’ Τζαβίδας).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης (72’ Λιάβας), Λάρσον, Κορνέλιους, Χατζηθεοδωρίδης (72’ Χουχούμης), Μλάντεν, Φλόρες, Ντουάρτε, Νταγκό (85’ Μάρτενσον), Σενγκέλια (58’ Κολοβός), Καρέλης.

zougla.gr

Click to comment

Απάντηση

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Κύπελλο Ελλάδος | Βύρωνας Καβάλας – Παναχαϊκή 0-5

Εκτός συνέχειας από το Κύπελλο Ελλάδος έμεινε ο Βύρωνας Καβάλας που γνώρισε εντός έδρας την ήττα από την Παναχαϊκή με σκορ 0-5.

Παρά την ήττα ο φίλαθλος κόσμος της Καβάλας βρέθηκε στο πλευρό των παικτών του Βύρωνα μέχρι το τελευταίο λεπτό της λήξης.

Τα γκολ για την ομάδα της Παναχαϊκής πέτυχαν οι Χαντί, Κέρι, Π Καρακλάιτς, Ν. Καρακλάιτς Μπρουλλάκης.

Αξίζει να σημειωθεί στο 48ο λεπτό αποβλήθηκε από τον Βύρωνα με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Καρίπογλου.

Συνθέσεις των δύο ομάδων :

Βύρων Καβάλας (Καζεπίδης) : Αθανασίου, Μαυρογιάννης, Καρίπογλου, Ναουμίδης, Τουμανίδης, Γκατζολάρι, Χατζόπουλος, Ιβανίδης, Παντελίδης, Πτηνόπουλος, Δερμιτζάκης

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος) : Θεοδωράκης, Στεργίδης, Λαρέα, Τσακμπάκης, Λιποράτσε, Κωνσταντακόπουλος, Μπρουλλάκης, Χαντί, Κέρι, Αλεξόπουλος, Καρακλάϊτς Π.

Continue Reading

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΑΟ Καβάλα – Απόλλων Παραλιμνίου 3-2 | Φιλική νίκη για τον ΑΟΚ στα Αμισιανά

Ικανοποίησε τον φίλαθλο κόσμο που έδωσε το παρών στο Ενωσιακό Γήπεδο στα Αμισιανά ο Α.Ο Καβάλα, καθώς επικράτησε με 3-2 του Απόλλωνα Παραλιμνίου σε ένα χορταστικό φιλικό παιχνίδι.

Το σκορ άνοιξε στο 4’ της αναμέτρησης όταν ο Σαλπιγγίδης έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από γύρισμα του Μπατσαρά, και εκτέλεσε τον Νομικό από το ύψος του πέναλτι.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 34’ με τον Ελέζι, ο οποίος έγινε κάτοχος της μπάλας, όταν εκμεταλλεύτηκε το επικίνδυνο γύρισμα του – συνολικά θετικού και στην σημερινή αναμέτρηση – Μπιμπισίδη στον Σταθάκη, με τον 25χρονο μεσοεπιθετικό να περνά και τον τερματοφύλακα των «αργοναυτών» και να εκτελεί σε κενή εστία για την ισοφάριση.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο ΑΟΚ «πήρε» και πάλι «κεφάλι» στο σκορ, όταν ο Μπιμπισίδης γύρισε από την τελική γραμμή στο πέναλτι και ο Ρουμπιές εκτέλεσε για το 2-1.

Ο Απόλλωνας ισοφάρισε εκ νέου λίγα λεπτά αργότερα, όταν ο Γκέκας με εξ επαφής προβολή κατάφερε να νικήσει τον Σταθάκη.

Στο 74’ οι «αργοναύτες» κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μέτετρεψε σε γκολ ο Ιορδανίδης ώστε να γραφτεί το τελικό 3-2.

Τα γκολ: Σαλπιγγίδης 4’, Ρουμπιές 51’, Ιορδανίδης 74’/ Ελέζι 34’, Γκέκας 61’

kavalapoint.gr / Νάκης Κομνηνός

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Στο “Ανθή Καραγιάννη” το παιχνίδι του Βύρωνα με την Παναχαϊκή

Στο “Ανθή Καραγιάννη” θα διεξαχθεί η αναμέτρηση για την γ’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στον Βύρωνα Καβάλας και την Παναχαϊκη.

Ενώ αρχικά είχε γίνει γνωστό πως ο αγωνιστικός χώρος του σταδίου δεν θα είναι διαθέσιμος για χρήση μέχρι τις 10 Οκτωβρίου, τελικά τα δεδομένα άλλαξαν με τον Βύρωνα να υποδέχεται τη ιστορική ομάδα της Πάτρας στο μεγάλο στάδιο της πόλης.